ممنوعیت سفارش میوه وارداتی به جز موز

 

معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهادکشاورزی گفت: ثبت سفارش انواع میوه به جز موز، ممنوع است و هیج سفارشی برای واردات میوه از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام نشده است.

به نقل از ایرنا، محمدعلی نیک بخت در نشستی خبری در محل وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه متولی تولید محصولات کشاورزی وحمایت از تولیدکنندگان آن است و تمام سیاست ها و برنامه ریزی های این وزارتخانه به سمت توسعه کمی و کیفی این بخش پیش می رود.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخل، هیچگاه نمی تواند حامی واردات باشد و برای تامین امنیت غذایی کشور باید با اتکا به تولیدات داخل حرکت کنیم.

نیک بخت تاکید کرد که وزارت جهادکشاورزی بشدت با واردات محصولات کشاورزی مخالف است و در این راستا واردات 190 قلم کالای کشاورزی را ممنوع کرده است، مگر در جایی که کمبود وجود داشته باشد و تولید داخل پاسخگوی نیاز کشور نباشد.

معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه براساس ماده 16 قانون بهره وری وظایفی بعهده این وزارتخانه گذاشته شده است ، افزود: قبل از ابلاغ این قانون در ابتدای سال 1388 ، برای کنترل واردات بی رویه محصولات کشاورزی اقدام هایی صورت گرفت ، اما به دلیل ابلاغ نشدن این قانون ، این اقدام ها بی نتیجه بود.

نیک بخت با اشاره به اینکه وزارت جهادکشاورزی پس از ابلاغ این قانون پیگیر ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی است، اعلام کرد : وزیر جهادکشاورزی در مکاتبات متعدد با وزیر صنعت، معدن وتجارت در خصوص جلوگیری از ثبت سفارش محصولات کشاورزی از جمله توت فرنگی، برگه آلو، سیب ، سیب زمینی ، پیاز و انواع میوه ها مثل سیب فرانسوی و انواع شیرخشک صنعتی و فرآورده های لبنی اعلام کرد که واردات این اقلام و انواع میوه تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

وی با رد ادعای برخی که در این مکاتبات واردات پرتقال و نارنگی با تعرفه 90 درصد بلامانع اعلام شده است، گفت: جدول محصولات کشاورزی مشمول ممنوعیت واردات از سوی وزارت جهادکشاورزی تهیه شده و اگر موردی داشته باید از این وزارتخانه استعلام می شده است.

نیک بخت به صراحت اعلام کرد که واردات این میوه ها ممنوع است، به شرط اینکه در آینده با مجوز واردات جهاد کشاورزی با تعرفه 90 درصد وارد شود.

وی تصریح کرد: بهر نسبتی که واردات صورت گیرد، جایگزین تولید داخل می شود وبه زیان تولیدکنندگان داخلی است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA