آغاز برنامه ثبت درخواست برای دامنه های سطح بالا

موسسه نام‌ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی ((ICANN برای سومین بار در تاریخ اینترنت و پس از 9 سال وقفه، اقدام به پذیرش درخواست ثبت دامنه های سطح بالا یا  TLD می نماید. نمونه هایی از دامنه های سطح بالا  .org , .com , .net هستند.

این پسوندها یا TLDها پیش از سال 1998 و در زمان‌های متفاوت ایجاد شدند و پس از آن نیز در سال 2000 پسوندهای .aero .biz, .coop, .info, .museum, .name, .pro و در دوردوم كه در سال 2003 برگزار شد نیز پسوندهای .asia, .cat, .jobs, .mobi .travel, .tel پا به عرصه وجود نهادند. این بار برای سومین بار امكان ارایه درخواست، بدون هیچ گونه محدودیتی فراهم شده است. ثبت نام متقاضیان از طریق تكمیل فرم‌های اینترنتی خواهد بود. شروع ثبت درخواست  از تاریخ 12 ژانویه 2012 مصادف با 22 دی ماه 1390شروع و در تاریخ 12 آوریل مصادف با 23 فروردین 1391 پایان خواهد یافت. هزینه ثبت هر TLD جدید 185.000 دلار آمریكا می باشد كه باید به موسسه آیكان پرداخت شود. شایان ذکر است هر متقاضی در طی مراحل ثبت نام ملزم به ارایه مستنداتی در خصوص اثبات توان مالی و توان فنی و مدیریتی برای TLD جدید می باشد.

پیش بینی می شود كه در این دور درخواست ثبت بیش از 500 پسوند عمومی و جغرافیایی و بیش از 1000 پسوند تجاری به آیكن ارایه شود. از ویژگی‌های دور جدید ثبت TLD ، ورود دامنه های بین المللی IDNs به عرصه اینترنت می باشد.

آیكن دركتاب راهنمایی كه بدین منظور تدوین شده است، مراحلی را جهت ارایه هشدار و اعتراض برای دولت ها در نظر گرفته تا آنها بتوانند از ثبت TLDهای موردنظر و حساس خود از طریق ارایه هشدار و یا توصیه اصلاحی و یا طرح دعوای حقوقی جلوگیری نمایند.

جهت كسب اطلاعات بیشتر دراین خصوص به آدرس

 http://www.icann.org/en/topics/new-gtlds/rfp-clean-19sep11-en.pdf

    مراجعه فرمایید.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA