کاهش مهاجرت نخبگان علمی به خارج از کشور

رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: میزان مهاجرت نخبگان از میان 14 هزار نفر رتبه های برتر کنکور در سه رشته علوم ریاضی فیریک، علوم تجربی و علوم انسانی در 10 سال گذشته از 33درصد به هشت درصد رسیده است.

به نقل از ایرنا، ' نسرین سلطانخواه ' در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت : سیر خروج نخبگان از کشور نزولی شده است.

وی جامعه آماری برگزیدگان رشته علوم ریاضی و فیزیک در کنکور سراسری در سال های 76 تا 90 را 500 نفر خواند و خاطرنشان کرد: در دهه گذشته 45 درصد برگزیدگان رشته ریاضی فیزیک در کنکور سراسری به منظور ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و این درحالی است که در سال های اخیر این عدد به 14 درصد رسیده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره وضعیت خروج برگزیدگان کنکور سراسری در رشته علوم تجربی و علوم انسانی گفت: خروج نخبگان رشته علوم تجربی از 16 درصد به دو درصد و در رشته علوم انسانی از 11 درصد به سه درصد در 10 سال گذشته رسیده است.

به گزارش بنیاد ملی نخبگان، سطانخواه درباره مهاجرت دارندگان مدال المپیادهای علمی گفت: با بررسی جامعه آماری چهار هزار و 120 نفری دارندگان مدال طلا ، نقره و برنز المپیاد کشوری سال 65 تاکنون مشخص شد که 40 درصد از نخبگان به منظور ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می کردند که این میزان در سال های اخیر به کمتر از 20 درصد رسیده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA