• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

افزایش مهلت پرداخت وام ازدواج به زوج های جوان

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد : افراد برای ازدواج اول و از موعد ثبت عقد زوجین تا پایان سال بعد می توانند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج استفاده کنند.
به نقل از واحد مرکزی خبر، تاکنون بانک های ملی ایران ، صادرات ایران ، تجارت، ملت، سپه، مسکن، رفاه کارگران ، کشاورزی، ‌پست بانک و بانک قرض الحسنه مهر ایران به عضویت سامانه اینترنتی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج درآمده اند و از محل منابع سپرده های قرض الحسنه پس انداز خود تسهیلات قرض الحسنه ازدواج می دهند.
از سال 1388 تا کنون ، بانک ملی با حدود 830 هزار نفر مراجعه کننده و 670‌ هزار فقره اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در ردیف نخست و بانک صادرات با حدود 568 هزار نفر مراجعه کننده و 476 هزار فقره اعطای وام در رتبه دوم قرار دارد و اگر نسبت افراد ثبت نام کننده به دریافت کننده را در فرایند دریافت تسهیلات ازدواج در نظر بگیریم، بانک صادرات با 84 درصد در رتبه اول و بانک ملی با 81 درصد در رده دوم قرار دارد.
بانک مرکزی در مورد روند دریافت تسهیلات نیز اعلام کرد پس از ثبت نام زوج و زوجه در سامانه قرض الحسنه ازدواج و دریافت کد رهگیری‌،‌ ابتدا هویت وام گیرنده از سوی سازمان ثبت احوال تأیید می شود. در صورت تأیید مشخصات ثبت نام‌کننده از سوی سازمان ثبت احوال ، از طریق بانک مورد نظر متقاضی ،‌شعبه پرداخت کننده تسهیلات تعیین می شود.
پس از مراجعه متقاضی دریافت قرض الحسنه به شعبه و ارائه مدارک مورد نیاز، ‌قرارداد دریافت قرض الحسنه بین طرفین منعقد می شود و در مرحله آخر ، پس از تکمیل پرونده نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام لازم بعمل خواهد آمد.
سقف فردی تسهیلات قرض الحسنه از ابتدای آبان امسال از 25 میلیون ریال به 30 میلیون ریال برای هر یک از زوجین افزایش یافته است.
کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 درصد در سال است که باید متقاضی به بانک پرداخت کند.
متقاضیان باید به هنگام دریافت تسهیلات بنا به تشخیص بانک، ‌تضمین کافی ارائه کنند.
به منظور بهره‌مندی عادلانه همه زوجین در سراسر کشور از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و امکان بررسی وضع عملکرد بانکها و رسیدگی به شکایت و همچنین پیگیری تخلف های احتمالی بانکها ، سامانه اینترنتی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج راه اندازی شده است.
سامانه مذکور از اواخر سال 1387 به صورت آزمایشی در شهرستان قم اجرا و سپس در اوایل سال 88 در کل کشور راه اندازی شد.
از ابتدای فعال شدن سامانه تا پایان شهریور امسال ، حدود 3/3 میلیون نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند و تا کنون نزدیک به 2.7 میلیون نفر از این طریق موفق به اخذ تسهیلات مربوطه شده اند.
از مزایای راه اندازی سامانه، ارائه آمار دقیقی از گیرندگان این گونه تسهیلات است ، چون همواره میزان تسهیلات اعطایی مورد اشاره در محافل اقتصادی مورد بحث و تردید بود.
سامانه اینترنتی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به گسترش نظام بانکداری نوین ، ایجاد بانک اطلاعاتی جامع برای استفاده در برنامه‌ریزی، هدایت و مدیریت اعتباری منابع قرض الحسنه بانکها، نظارت بر عملکرد بانکها و یکپارچه‌سازی اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سراسر کشور در یک چارچوب معین ، کمک کرده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA