ابلاغ قانون عضویت ایران در اتحادیه بین المللى نمایشگران عروسکى

رئیس جمهور، قانون عضویت ایران در اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی را برای اجرا ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، قانون عضویت ایران در اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی که در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده است، از سوی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.
بر اساس این قانون به دولت اجازه داده می شود در "اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی" عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط اقدام کند. تعیین و تغییر دستگاه اجرایی طرف عضویت بر عهده دولت است.
بر این اساس، اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی(یونیما) سازمان غیر دولتی بین المللی است که اشخاصی را که به توسعه هنر عروسکی کمک می کنند با هدف استفاده از این هنر در راستای ارزش های انسانی مانند صلح و تفاهم متقابل بین مردم، صرف از نظر نژاد و گرایش های مذهبی یا سیاسی و تفاوت های فرهنگی و با احترام به حقوق بنیادین بشر، به گونه تعریف شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد مورخ 10 دسامبر 1948 میلادی(19/9/1327) شمسی از سراسر جهان گردهم آورد.

هدف یونیما، ترغیب هنر عروسکی است. این هدف از راه هایی همچون؛ تشویق تماس و تبادل بین نمایشگران عروسکی از تمامی ملت ها و قاره ها با استفاده از تمامی وسایل ارتباطی، برگزاری کنگره، فراهمایی، جشنواره، نمایشگاه و مسابقه یا با حمایت یونیما، کمک به اعضاء اتحادیه در تضمین مردم سالاری، اتحاد، منافع قانونی و مالی در چهارچوب فعالیت های حرفه ای آنها به ویژه از طریق ارائه توصیه یا پیشنهاد به مراجع ذی صلاح، تشویق آموزش حرفه ای، گسترش پژوهش تاریخی، نظری و علمی، زنده نگهداشتن سنت ها و تشویق نوگرایی در نمایش عروسکی، عرضه نمایش عروسکی به عنوان ابزاری برای آموزش اخلاق و زیبایی شناسی، مشارکت در کار سازمان های بین المللی دارای اهداف مشابه قابل تحقق است.

عضویت یونیما

تمامی اشخاص علاقه مند به هنر نمایش عروسکی می توانند عضو یونیما شوند. عضویت یونیما می تواند به صورت انفرادی یا جمعی باشد. مرکز ملی یونیما درخواست عضویت ها را دریافت می کند. در کشورهایی که فاقد مرکز ملی هستند، درخواست عضویت ها به طور مستقیم توسط دبیر کل دریافت می شود.

ارکان یونیما

ارکان یونیما عبارتند از: کنگره، شورا، کمیسیون حسابرسی، کارگروه اجرایی، دبیرخانه کل، کمیسیون ها، مراکز ملی و نمایندگان.

مراکز ملی و نمایندگان

مراکز ملی یونیما به دو صورت؛ به وسیله حداقل ده عضو(انفرادی یا جمعی) از یک کشور و به وسیله یک سازمان ملی نمایش عروسکی که از قبل وجود داشته است، تشکیل می شود.

بر این اساس، تصمیم گیری برای انحلال یونیما با اکثریت آراء دو سوم کنگره صورت می گیرد و کنگره در مورد تشریفات تسویه نیز تصمیم گیری می کند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA