ابلاغ سند راهبرد ملی بهبود کیفیت آب شرب

سند راهبرد ملی بهبود کیفیت آب شرب در راستای دسترسی به آب آشامیدنی سالم و برای حفظ و ارتقای کیفیت آب آشامیدنی کشور از سوی هیئت وزیران تصویب شد. هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به استناد اصل یکصد وسی و هشتم قانون اساسی با سند راهبرد ملی بهبود کیفیت آب شرب موافقت کرد.

بر این اساس، دولت وزارتخانه های نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد ایران را موظف کرد با همکاری سایر وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط ظرف سه ماه پس از ابلاغ این تصویب نامه، برنامه اجرایی و عملیاتی سازمان متبوع را در چارچوب راهبردهای سند یاد شده به صورت بسته های اجرایی تدوین و طبق ماده (217) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه اجرا کنند.

همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است گزارش اجرای این تصویب نامه را هر سه ماه یک بار به دفتر هیئت دولت ارائه کند.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

سند راهبرد ملی بهبود کیفیت آب شرب  

دسترسی به آب آشامیدنی سالم یکی از نیازهای اساسی جامعه و به عنوان مهمترین منبع حیاتی محسوب و اهمیت بسزایی در زندگی انسان دارد. امروزه تامین آب آشامیدنی مورد نیاز و ارائه خدمات آبرسانی به مردم، یک مشکل اساسی در اغلب شهرها و روستاها است. همچنین بیماریهای منتقله از آب آشامیدنی یکی از نگرانی های عمده در دنیا محسوب می شود. بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت بیش از یک میلیارد نفر از مردم جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و در نتیجه هر ساله بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر از مردم جهان در اثر بیماری های روده ای ناشی از عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم جان خود را از دست می دهند، این در حالی است که بیش از نود درصد از این جمعیت را کودکان زیر پنج سال تشکیل می دهند.
به همین دلیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس رسالت ذاتی خود با همکاری وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و با مشارکت جمعی از اساتید بر جسته دانشگاه اقدام به تدوین سند راهبرد ملی بهبود کیفیت آب شرب کرده است تا در یک دوره پانزده ساله (1404-1390) اساس همکاری های بین بخشی در سطح ملی برای حفظ و ارتقاء کیفیت آب آشامیدنی کشور قرار گیرد و هر یک از سازمان ها و نهادهای مسئول با انجام تعهدات خود، نقش و مسئولیت خود را در زمینه کیفیت آب آشامیدنی ایفاء کنند.

اهداف راهبردی حفاظت از منابع تامین آب آشامیدنی در برابر آلودگی ها
یکی از مسایل مهم در حفاظت بهداشت عمومی و سلامتی افراد جامعه تامین آب آشامیدنی سالم برای مصرف کنندگان است. با وجود تلاش هایی که جهت تامین آب سالم صورت می گیرد، بیماری های منتقله از طریق مصرف آب یکی از مهم ترین دغدغه های بهداشتی در تمام دنیا محسوب می شود، بیماری های گوارشی که از طریق مصرف آب آلوده و سطح پایین اقدامات بهداشتی منشاء می گیرد؛ علت ( 4/2 ) میلیون مرگ ومیر در سال است. علاوه بر آلودگی میکروبی آب آشامیدنی، سلامت آب توسط عناصر و مواد شیمیایی و رادیولوژیکی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. با توجه به کاهش ذخایر آبی در دنیا، یکی از مهم ترین اهداف تامین کنندگان آب آشامیدنی حفاظت از منابع آب آشامیدنی و ارتقاء کیفیت این منابع است. برای نیل به این هدف تدوین استراتژی مدیریت کیفیت منابع آب در ایران یکی از مسایل بسیار ضروری است، زیرا ایران در کمربند خشک خاورمیانه با بارش متوسط 250 میلی متر در سال واقع شده است و هر ساله با کاهش منابع ذخیره ای و افزایش جمعیت مواجه است، ازطرف دیگر با رشد صنعت و کشاورزی، بسیاری از منابع آب در معرض خطر آلودگی های شیمیایی و میکروبی و حتی آلودگی های نفتی و سموم قرار دارند.
بیو تروریسم
یکی از راه های انتشار عوامل بیولوژیک در بین جمعیت ، آلودگی عمدی آب و مواد غذایی است که امروزه تحت عنوان بیو تروریسم از آن یاد می شود. این روش انتقال پس از روش تنفسی در درجه دوم اهمیت قرار دارد.
بر این اساس آموزش بهداشت، رعایت اصول بهداشت هنگام حملات بیولوژیک، اجرای فرایند تصفیه آب به خصوص گند زدایی، مراقبت و حراست از منایع و تاسیسات آب آشامیدنی و دستیابی به روش های تشخیص سریع عوامل، از مهم ترین اقدامات در پیشگیری و کنترل تهدیدات بیولوژیکی است.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA