خودکفایی 70 درصدی کشور در تولید نرم افزار و سامانه های امنیتی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در زمینه تولید نرم افزار و سامانه های امنیتی حدود 70 درصد و در بخش سخت افزار به دلیل تنوع زیاد و پیچیدگی های این تجهیزات بیش از 51 درصد به خودکفایی رسیده ایم.
رضا تقی پور در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دولت تصریح کرد: با وجود شرکتهای قوی و دانش بنیان در کشورمان بسیاری از نرم افزارها که جنبه امنیتی هم دارند در داخل کشور تولید می شوند و شرکتهای زیادی هم وجود دارند که در زمینه بد افزار و حتی سامانه های امنیتی برای شبکه های مخابراتی و فناوری اطلاعات فعالیت می کنند.
وی در خصوص پیشرفت های کشورمان در حوزه سخت افزار خاطر نشان کرد: در آن صنعت هایی که هایتک هستند و از فناوری متوسطی برخوردارند فعالیت گسترده ای داریم مانند تهیه آنتن، پاور، دکل، کانکس، که در این رابطه هم به اپراتورها تکلیف شده تا از تجهیزات ساخت داخل استفاده کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اما تولید بعضی تجهیزات ویژه در دنیا با چالش روبروست و برای تولید آنها غیر از توان فنی، مدیریت حجم و اقتصادی بودن آن هم ملاک است به همین خاطر اگر امروز خیلی از تجهیزات در داخل کشور تولید نمی شوند بدان معنی نیست که صنعتگران ما فاقد دانش فنی هستند بلکه حجم بازار، سرعت تغییرات و توجیه اقتصادی اجازه این کار را نمی دهد.
وی از صادرات محصولات نرم افزاری و امنیتی خبر داد و گفت: بسیاری از شرکتهای دانش بنیان کشورمان به این توانایی رسیده اند که ضمن تامین نیاز داخل محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کنند و این جزء افتخارات ماست.
تقی پور افزود: صادرات خدمات در این حوزه نمود بیشتری دارد که می توان به خدمات بیلینگ، صدور صورتحساب و توزیع آنها، جمع آوری درآمد و بحث سرقتهایی که در شبکه صورت می پذیرد، اشاره کرد و اینها جزء سامانه های مهمی هستند که در داخل تولید و در دیگر کشورها مورد استفاده قرار می گیرند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA