كتابخانه ملی ایران، چهارمین كتابخانه شبانه روزی جهان است

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران گفت: كتابخانه ملی ایران با برقراری شیفت شب و فعالیت 24 ساعته، چهارمین كتابخانه شبانه روزی جهان است.

اسحاق صلاحی در نشست خبری در زاهدان افزود: كتابخانه ملی كشور به جز سه روز در سال (اول فروردین، عاشورا و 21 رمضان) در تمام روزهای سال فعال است.

وی گفت: طرح شبانه روزی شدن كتابخانه ملی در مدیریت سازمان اسناد و كتابخانه ملی استانها نیز بزودی اجرایی خواهد شد.

صلاحی بیان كرد: با اقدامات انجام گرفته، در حوزه نرم افزاری این سازمان، سومین كتابخانه جهان شده است كه از طریق تلفن همراه می توان به فهرست منابع كتابی و سندی آن دسترسی یافت.

او اظهار داشت: به لحاظ ماهیت ساختاری، سازمان اسناد و كتابخانه ملی یك مركز علمی، آموزشی و تحقیقاتی وابسته به دولت و وزارت علوم است كه وظیفه تحقیق و پژوهش در زمینه سند و كتاب را برعهده دارد.

معاون رییس جمهور ادامه داد: در حوزه سند، نگهداری، امحا و صیانت و اطلاع رسانی از اسناد، همه دستگاههای اجرایی توسط شورای عالی اداری این سازمان مدیریت می شود.

وی افزود: این سازمان موظف است هر آنچه كه در داخل یا خارج از كشور اعم از مكتوب یا غیرمكتوب در حوزه انقلاب اسلامی، ایران و اسلام تولید می شود جمع آوری و نگهداری كند.

صلاحی ادامه داد: براساس قانون هر ناشری موظف است یك نسخه از هر كتاب، جزوه یا نشریه را به سازمان اسناد ارسال كند و به ازای هر 500 جلد، باید یك نسخه اضافه بفرستد تا این سازمان نسخ اضافی را برای كتابخانه های معروف كشور و دستگاههای مرتبط ارسال كند.

وی گفت: اكنون شش میلیون و 300 هزار منبع كتابی و غیركتابی شامل دو میلیون منابع غیركتابی و دو میلیون نشریه، 227 میلیون برگ سند، 34 هزار جلد كتاب نسخ خطی و 28 هزار جلد كتاب چاپ سنگی و سربی در این مركز نگهداری می شود.

صلاحی افزود: این سازمان رتبه نخست منطقه خاورمیانه را بلحاظ شمار كتاب و اسناد دارد.

او تاكید كرد: با دیجیتالی شدن سازوكارهای این سازمان، بزودی هر ایرانی داخل كشور یا خارج از آن به همه منابع موجود در سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران دسترسی خواهد داشت.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA