پیش‌فروش نفت‌خام به مردم در آذر ماه 1390

وزیر نفت از پیش فروش نفت‌خام به مردم از طریق اوراق سلف نفتی (عرضه و معامله قرداد سلف موازی استاندارد نفت) به عنوان یك روش نوین سرمایه گذاری خبر داد و گفت: این شیوه سرمایه گذاری هم اكنون تصویب شده است و پیش‌بینی می شود در آذرماه اجرائی شود.

به گزارش اداره‌كل روابط‌ عمومی وزارت نفت ،'رستم قاسمی' تصریح كرد: پیش‌فروش نفت به مردم در قالب اوراق سلف نفتی، یكی از روش های نوین برای جذب سرمایه در صنعت نفت است كه در دستور كار جدی وزارت نفت قرار دارد و پیش بینی می شود جاذبه زیادی برای مردم و متقاضیان داشته باشد.

وی در تشریح این روش گفت: شركت ملی نفت ایران برای تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری خود اوراق سلف نفتی به سررسید چهار ساله را به‌وسیله بانك عامل به صورت نقدی به متقاضیان می‌فروشد و وجوه خریداران را جمع‌آوری می‌كند. سپس برگه حواله‌های استانداردی به خریدارن اعطا می‌كند كه بیانگر حق مراجعه و دریافت نفت خام یا تسویه نقدی با شركت ملی نفت ایران در سررسید است.

وی افزود: هر برگ اوراق سلف نفتی پیش‌فروش حداقل 10 بشكه نفت خام به قیمت روز (مثلا 100 دلار آمریكا) است.البته با این شرایط ضمن عقد كه چنانچه در سررسید، قیمت هر بشكه نفت از 140 دلار پایین‌تر بود دارنده حواله حق اختیار فروش به 140 دلار به شركت ملی نفت ایران خواهد داشت و چنانچه در سررسید، قیمت هر بشكه نفت از 160 دلار بالا‌تر بود شركت ملی نفت ایران حق اختیار خرید به 160 دلار از دارنده حواله خواهد داشت.

به گفته ی وی در صورتیكه در سررسید قیمت هر بشكه نفت بین 140 تا 160 دلار باشد خریداران می‌توانند تسویه نقدی یا مطابق شرایط شركت ملی نفت ایران تسویه فیزیكی نمایند.

وزیر نفت با بیان این كه تامین مالی از طریق پیش‌فروش نفت‌خام به مردم برای نخستین بار در كشور اجرایی می شود، افزود: این روش، امروزه بهترین شیوه سرمایه گذاری بدون ریسك است كه با حداقل خرید 10 بشكه نفت خام می‌توان سرمایه گذاری كرد و از ارزش افزوده و بازگشت سرمایه خوبی برخوردار بود. با تدبیر استفاده از حق اختیار خرید و حق اختیار فروش ضمن قرارداد سلف نیز ریسك این ابزار از بین رفته است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA