اعطای تسهیلات نوسازی مسکن در بافت های فرسوده بدون محدودیت

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده شهری گفت: متقاضیانی که منازل آنها در بافت های فرسوده قرار دارد به شهردارهای منطقه و محل خود مراجعه کنند و پروانه نوسازی و بهسازی را دریافت کنند. 

به نقل از واحد مرکزی خبر،مجید کیان پور  افزود : متقاضیان در ادامه به شرکت های عمران و مسکن مراجعه می کنند یا از شهرداریها به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده معرفی می شوند.

وی گفت : این تسهیلات در روش های صنعتی سازی مسکن 25 میلیون تومان و برای روش غیرصنعتی 20 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی است.
کیانپور اظهار داشت : نرخ سود این تسهیلات برای دوره ساخت 11 درصد است و برای دوره فروش اقساطی هم 12 درصد است و بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، این تسهیلات در سراسر کشور یکسان است اما در مناطقی که متقاضیان در سالهای گذشته تسهیلات بافت های فرسوده دریافت کرده اند به ویژه سالهای 87، 88 و 89 چنانچه بخواهند واجد شرایط مسکن مهر باشند و تسهیلات خودشان را به مسکن مهر تبدیل کنند، نرخ سود تسهیلات آنها مطابق با شرایط مسکن مهر خواهند بود و به شرط اینکه فروش اقساطی نکرده باشند ، در کلان شهرها 9 درصد ، در مراکز استان ها 7 درصد و در سایر شهرها 4 درصد محاسبه می شود.
وی تصریح کرد : متقاضیان نیازی نیست برای دریافت این تسهیلات ، سپرده گذاری کنند ، بلکه بدون سپرده است و با معرفی شرکتهای عمران و مسکن ساز به بانک های عامل (سپه، صادرات، ملی، ملت، رفاه و تجارت) تسهیلات پرداخت می شود.

کیان پور گفت : بعد از پرداخت تسهیلات هم هیچ گونه رسوب گذاری در بانکها انجام نمی شود و بر اساس پیشرفت فیزیکی تسهیلات در 4 مرحله پرداخت می شود ، در مرحله نخست و فوندانسیون (پی ریزی) 15 درصد، در مرحله دوم و پایان اسکلت بندی 40 درصد، در پایان سفت کاری 30 درصد و در مرحله چهارم (نازک کاری) 15 درصد بقیه پرداخت می شود. معاون وزیر راه و شهرسازی در باره پرداخت وام ودیعه اسکان موقت در بافت های فرسوده شهری هم گفت : با رعایت شرط الزامی بودن تجمیع به میزان عرصه ای 120 متر مربع ، 400 واحد مسکونی در محدوده بافت های فرسوده مشمول دریافت وام ودیعه اسکان موقت شده اند.

وی افزود : متقاضیانی که حداقل 2 ملک را تجمیع کنند به شرط اینکه بعد از تجمیع حداقل 120 متر مربع باقی بماند ، به ازای هر واحد تجمع شده ، کمک ودیعه اسکان موقت را از طریق بانک عامل پرداخت می کنیم که در تهران 12 میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی ، در مراکز استان ها نیز 8 میلیون تومان و در سایر شهرها 4 میلیون تومان است.

کیانپور گفت: در حال حاضر مشکلی از لحاظ تاخیر در پرداخت تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده نداریم ، در سال 87 ده هزار متقاضی برای دریافت تسهیلات معرفی کردیم که سال 88 به سی هزار تقاضا رسید و پارسال به 60 هزار و پانصد واحد رسید و 6 برابر نسبت به سال 87 افزایش نشان می دهد ، امسال به 150 هزار واحد مسکونی می رسد و هر میزان متقاضی باشد ، معرفی به بانک های عامل ادامه می یابد و تسهیلات در مدت یک ماه تا 45 روز پرداخت می شود به شرط اینکه همه مدارک تکمیل باشد.

کیانپور تاکید کرد : پرداخت این تسهیلات ، نوبتی نیست و اگر مشکلی باشد متقاضیان می توانند به شرکت عمران و مسکن سازهای سراسر کشور مراجعه کنند. وی گفت : همه بانک ها طبق توافق پرداخت می کنند و بانک سپه که پیشروترین بانک در این بخش است ، در سال جاری برای 30 هزار واحد تسهیلات داده است و 40 هزار واحد دیگر در حال پیگیری هستیم که به زودی پرداخت می شود. بنابراین گزارش 70 هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور شناسایی شده است و بر اساس برنامه پنجم باید سالانه 10 درصد این بافت ها با مشارکت عمومی مردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی بازسازی و نوسازی شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA