تعیین قیمت گاز مصرفی خانوارها بر اساس اقلیم

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه از اول آبان در بخش خانگی ، نرخ گاز بها همانند زمستان سال گذشته محاسبه می شود، گفت:تاکنون هیچ قیمت جدیدی از ستاد هدفمند شدن یارانه ها به شرکت گاز اعلام نشده است.

به نقل از شبکه اطلاع رسانی وزرات نفت ، جواد اوجی افزود :قیمت ها براساس 4 اقلیم تعیین می شود و متوسط قیمت بخش خانگی 70 تومان در نظر گرفته شده است.
اوجی با اشاره به سرد شدن بی سابقه هوا در آبان که در مدت 43 سال گذشته بی سابقه اعلام شده است، گفت: مصرف گاز کل کشور در روز 17 آبان به حدود 450 میلیون متر مکعب رسید که از این میزان حدود 340 میلیون متر مکعب مربوط به بخش خانگی و تجاری بوده است، اما با توجه به آمادگی قبلی و پیش بینی که انجام دادیم و تعمیرات پالایشگاه ها و خطوط لوله که بموقع صورت گرفت ، هیچ مشکلی در تولید و انتقال گاز وجود ندارد.
وی افزود: در حال حاضر انتقال گاز در ایستگاه ها و مراکز توزیع به خوبی انجام می شود و هیچ گونه مشکلی از جمله قطعی و یا افت فشار گاز وجود ندارد.
معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به اینکه هیچ گونه محدودیتی برای گازرسانی به صنایع ایجاد نکردیم ، گفت : پارسال در روز 17 آبان 69 میلیون مترمکعب گاز به صنایع تحویل داده شد که امروزه به 81 میلیون متر مکعب گاز می رسد.
وی در ادامه با تاکید بر مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی از سوی هموطنان گرامی اظهار داشت: هم اکنون آسمان نزدیک به 17 استان کشور بارانی و برفی است و در خصوص گازرسانی نیز عملکرد بسیار مطلوب است اما از مردم و مشترکین درخواست می کنیم اصلاح الگوی مصرف را رعایت کنند.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: مشترکین می توانند با عایق کاری سیستم های لوله کشی رادیاتور و آبگرم ، منبع ذخیره آبگرم و منبع انبساط تا 30 درصد مصرف گاز طبیعی در ساختمان ها را کاهش دهند، همچنین با عایق کاری حرارتی مناسب بر روی سقف خانه ها، دیوارها و کف ساختمان هایی که با هوای آزاد ارتباط دارند و دوجداره کردن پنجره ها به میزان قابل توجهی از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در تشریح چگونگی محاسبه گازبها در فصول سرد سال با تاکید براینکه نرخ گازبها همانند زمستان سال گذشته محاسبه می شود، افزود: سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی تقسیم بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی تفاوت‌هایی دارد.
وی گفت : مطابق با تعرفه گاز زمستانی مشترکان خانگی، محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به چهار اقیلم (سرد یک، سرد دو ، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و 12 دامنه مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال شده است.
اوجی ادامه داد: مطابق با جداول تعریف شده مشترکان گاز خانگی که مصرف آنها مطابق با پله اول و دوم باشد قبوض سبز دریافت می کنند و مشترکانی که مصرف گاز آنها در پله‌های سه، چهار و پنج باشد، قبوض زرد دریافت خواهند کرد.
همچنین آن دسته از مشترکانی که مصرف گاز طبیعی آنها در ردیف پله های ششم تا دوازدهم قرار می گیرد قبوض قرمز دریافت خواهند کرد.
وی افزود: با توجه به اینکه برای زمستان سالجاری تعرفه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی تغییری پیدا نکرده است محاسبه قیمت گاز برای پله اول تا دوازدهم به ازای هر متر مکعب به ترتیب 30، 50، 70، 90، 110، 160، 190، 220، 250، 280، 320 و 350 تومان محاسبه خواهد شد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA