رشد 18 پله ای ایران در تولید مقالات علمی جهان

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، از رشد 18 پله ای ایران در تولید مقالات علمی جهان در یک دهه گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،جعفر مهراد در دومین سمینار علم سنجی و رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام که در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد با اشاره به اینکه کشورمان در تولید مقالات معتبر بین المللی در سال 2 هزار میلادی رتبه 48 را به خود اختصاص داده بود، اظهار داشت: در حال حاضر کشورمان در رتبه 30 جهان و دوم منطقه پس از ترکیه قرار دارد .
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اشاره به این که تولید مقالات معتبر بین المللی ISI کشورمان رشد چشمگیری داشته است، خاطر نشان کرد: در سال 85 تولید مقالات علمی ISI 3 هزار و 241 مقاله بود که این میزان در سال 89 به 18 هزار و 322 مقاله رسید.
دبیر شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام( ISC) افزود: از ابتدای امسال تا کنون نیز بیش از 15 هزار و 500 مقاله ISI توسط محققان کشورمان تولید و منتشر شده است.
جعفر مهراد با بیان این که تولید علم یکی از شاخص های اصلی رتبه بندی در پایگاه های معتبر جهان از جمله OICبه شمار می رود، اظهار داشت: توجه به تاثیر اجتماعی و اقتصادی ، توجه به چشم انداز بین المللی ، گسترش برنامه های آموزشی در قالب تازه بودن متون آموزشی، نسبت اعضاء هیئت علمی به دانشجو، گسترش طرح های پژوهشی کاربردی، افزایش استناد به مقالات علمی و افزایش سرمایه گذاری در حوزه تحقیق از جمله راهکارها برای افزایش جایگاه کشور در رتبه بندی ها جهانی به شمار می رود.
وی خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در چند سال اخیر توجه ویژه ای به تولید علم در کشور و ارتقاء جایگاه دانشگاه ها در جوامع بین المللی داشته است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به این که در حال حاضر دو دانشگاه تهران و شریف بر اساس رتبه بندی شانگ های و تایمز به ترتیب جز 500 و 400 دانشگاه برتر جهان به شمار می رود، اظهار امیدواری کرد: با برنامه های مدون و توجه ویژه وزارت خانه های ذیربط تعداد دانشگاه های برتر کشور در رتبه بندی های جهانی افزایش یابد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA