توسعه صادرات 80 میلیارد دلاری کشور

مدیركل دفتر برنامه ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، هدف كمی صادرات سال جاری كشور را 43 میلیارد دلار دانست و گفت: این میزان تا پایان برنامه پنجم به 80 میلیارد دلار می رسد.

حمیدرضا ایزدیان افزود: در چشم انداز 20 ساله كشور، جمهوری اسلامی ایران با توجه به توانمندی و ظرفیت های بالای اقتصادی در زمینه تجارت جهانی، دارای اقتصادی متنوع با سهم غالب بخش غیرنفتی و غیردولتی خواهد بود.

وی یادآورشد: در این سند باید نقش مدیریتی ایران در توزیع و ترانزیت انرژی، افزایش فرصت های صادراتی، جذب سرمایه و فناوری های پیشرفته و كمك به استقرار نظام پولی، بانكی و بیمه ای مستقل با كمك كشورهای منطقه ای، اسلامی و دوست با هدف كاهش وابستگی به سیستم پولی نظام سلطه محقق شود.

مدیركل دفتر برنامه ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، گسترش همه جانبه همكاری با كشورهای منطقه جنوب غربی آسیا و سرمایه گذاری و فناوری را از تاكیدات رهبر فرزانه انقلاب در سند راهبرد ملی توسعه صادرات غیرنفتی كشور دانست.

وی ادامه داد: حضور فعال و هدفمند در سازمانهای بین المللی و منطقه ای و تلاش برای ایجاد تحول در رویه های موجود براساس ارزش های اسلامی از دیگر تاكیدات مورد نظر مقام معظم رهبری در این سند است.

ایزدیان خاطرنشان كرد: تداوم و تخصیص مشوق های صادراتی، حمایت های ترویجی صادرات، سیاست های حمایتی دولت از صادرات غیرنفتی، جذابیت صادرات، واقعی شدن نرخ ارز و تورم تك رقمی را از جمله ملزومات در این سند است.

وی افزود: بازنگری، اصلاح و طراحی مشوق های صادراتی، روان سازی و افزایش اثربخشی مشوقها، تسهیل تجارت، رقابتی كردن خدمات بانكی، پیوند بازارهای پولی و مالی و سرمایه داخلی و خارجی، هدایت سرمایه گذاری های داخلی به فعالیت های صادرات از دیگر اولویت های پیشنهادی در این سند می باشد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA