گسترش دامنه ممنوعیت واردات كالاهای خارجی

مدیركل امور اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش های وسیع تری از دستگاه‌های اجرایی و نهادها، مشمول ممنوعیت خرید كالاهای خارجی كه مشابه آن در داخل كشور تولید می شود، شدند.

به گزارش شبكه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، علی اصغر رمزی افزود: با اقدام مذكور دامنه حمایت از تولیدكنندگان داخلی افزایش می یابد.وی اظهارداشت: با توجه به تاكید اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت تمام دستگاه‌های اجرایی كشور مبنی بر خرید و واردات كالاهایی كه مشابه تولیدات داخل دارند، هیات وزیران در جلسه 14 مهرماه نیز مقرر كرد تا مصوبه قبلی دولت در سال 88 كه این ممنوعیت را شامل دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 160 قانون برنامه چهارم توسعه كرده بود اصلاح شود.

وی اضافه كرد: در مصوبه سال 88، بیش‌از 50 درصد سرمایه وزارتخانه‌ها، موسسه ها و شركت های دولتی موضوع ماده 4 قانون محاسبات عمومی كشور، متعلق به دولت بوده اما در مصوبه اخیر دولت، دامنه این ممنوعیت بسیار وسیع تر شده است.

وی خاطرنشان كرد: ماده 4 قانون محاسبات عمومی كشور، مواد 2، 3 و 5 این قانون و همچنین مواد 5 و موارد مستثنی ماده 117قانون مدیریت خدمات كشوری، شامل تمام دستگاه‌ها و نهادها كه عناوین مشابهی از انحاء بودجه عمومی یا دولتی استفاده می‌كنند، نیز شده است.

مدیركل امور اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: تمام دستگاه‌ها و موسسه های دولتی كه به موجب قانون ایجاد و زیر نظر یكی از قوای سه گانه اداره می‌شوند و موسسه ها و نهادهای عمومی غیر دولتی كه با اجازه قانون به منظور انجام وظایف و خدماتی كه جنبه عمومی دارد تشكیل شده‌اند نیز شامل این طرح می شوند.

رمزی افزود: تمام نهادها، موسسه ها و سازمان هایی كه زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری اداره می‌شوند، دیوان محاسبات، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری از موارد اضافه شده در مصوبه اخیر دولت هستند. وی، ضمن مثبت خواندن مصوبه اخیر دولت در خصوص گسترش دامنه این ممنوعیت اظهارداشت: دراین راستا از سال 88 كه مصوبه كارگروه حمایت از تولید صادر شده است تاكنون طی دو مرحله مجموع 335 قلم كالا كه مشابه تولید داخلی دارند، تعیین و ابلاغ شده ‌اند تا تمام دستگاه‌های مشمول براساس فهرست های یاد شده اقدام لازم را انجام دهند و ذی حساب ها و بالاترین مقام دستگاه یاد شده از خرید و واردات این اقلام خودداری كنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA