شیوه درخواست معافیت كفالت برای مشمولان مقیم خارج از كشور

معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت : مشمولان مقیم خارج از كشوربرای درخواست معافیت كفالت می توانند از طریق نمایندگی ایران در كشور محل اقامت خود اقدام كنند.

سرهنگ محمدرضا اكبرحلوایی با بیان این مطلب افزود: در بحث معافیت كفالت، صرفا یگانه فرزند ذكور، برادر و یا نوه بالای 18 سال سالم پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ و مادربزرگ در صورت نداشتن غیبت می تواند تقاضای معافیت كفالت كند.
وی در توضیح رسیدگی به معافیت كفالت مشمولین ایرانی مقیم خارج از كشور گفت: در مواردی كه مشمول و یا بستگان وی مقیم خارج از كشور باشند برای درخواست این نوع معافیت می توانند به نمایندگی ایران در كشور محل اقامت مراجعه و نسبت به تكمیل برگ درخواست معافیت كفالت ویژه مشمولین ایرانی مقیم خارج از كشور اقدام كنند.
حلوایی در ادامه افزود: برگ درخواست معافیت كفالت ویژه مشمولین ایرانی مقیم خارج از كشور به همراه مدارك مورد نیاز از قبیل تصویر شناسنامه، گذرنامه، گواهی فوت در صورت فوت پدر یا پدربزرگ، طلاق نامه در صورت طلاق والدین و وكالتنامه مشمول در صورت نیاز به وكیل، می بایست توسط نمایندگی های ایران در كشور محل اقامت تایید و سپس مدارك برای وزارت امور خارجه ارسال شود.
وی تصریح كرد مدارك ارسالی پس از تایید وزارت امور خارجه از طریق مشمول، بستگان مورد نظر، وكیل تعیین شده و یا توسط وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی ناجا تحویل می شود.
او افزود: سپس مدارك یادشده توسط كارشناسان سازمان وظیفه عمومی ناجا بررسی و در صورت واجد شرایط بودن برای معافیت كفالت پرونده به وظیفه عمومی استان محل سكونت مشمول ارجاع تا در آنجا مورد بررسی قرار گیرد.
معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: در مواردی كه مشمول و بستگان وی كه سبب معافیت كفالت او می شوند هر دو مقیم خارج از كشور باشند به منظور اقدام جهت معافیت كفالت مشمول به همراه مكفول و سه تن از بستگان به عنوان شاهد به نمایندگی ایران در كشور محل اقامت خود مراجعه كرده و فرم مخصوص معافیت كفالت ویژه مشمولان ایرانی مقیم خارج از كشور را تكمیل و پس از تایید مدارك توسط نمایندگی مربوطه به وزارت امور خارجه ارسال می شود و در ادامه وكیل تعیین شده برای سایر اقدامات به سازمان وظیفه عمومی ناجا مراجعه خواهد كرد و رسیدگی به پرونده این دسته از مشمولان در مركز وظیفه عمومی تهران بزرگ صورت می گیرد.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA