اعلام نرخ تورم 18 درصدی توسط بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اظهارات فعالان بخش صادرات مبنی بر غیرواقعی بودن نرخ ارز گفت: قیمت ارز تابع عرضه و تقاضا خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، محمود بهمنی در پانزدهمین جشن ملی صادرات افزود: سال گذشته 24 میلیارد دلار ارز بیش از میزان واردات فروختیم که این به دلیل تقاضاهای کاذب بود.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برای ورود کالاهای قاچاق و حتی مواد مخدر حتما باید ارز از کشور خارج شود گفت: بی‌انصافی است که برای چنین اموری ارز روانه بازارها کنیم.
وی تصریح کرد: ایران در تحریم به سر می‌برد و باید حواسمان را بیش از این جمع کنیم؛ چرا که وقتی تحریم‌ها را افزایش می‌دهند اوضاع فرق می‌کند.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به میزان تورم کنونی کشور گفت: پیش از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برخی رقم 65 یا 70 درصدی را برای تورم پیش بینی می‌کردند، اما تورم اکنون 18 درصد است.
وی با اشاره به جلساتش با رؤسای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول درباره اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در ایران اظهار داشت: آنها در این جلسات از ما خواستند تجربه هدفمندسازی یارانه‌ها را به سایر کشورهای در حال توسعه هم ارائه کنیم.
بهمنی در ادامه با اشاره به اظهارات رئیس اتاق بازرگانی ایران درخصوص سیاست‌های دولت گفت: هیچ وقت دولت نمی‌خواهد ملت خود را غافلگیر کند.
وی افزود: وقتی قیمت ارز به 1170 تومان رسید ما طی 24 ساعت قیمت آن را به 1060 تومان کاهش دادیم.
بهمنی گفت: امروز دلار در بازار حدود 1200 تومان فروخته می‌شود و اگر صادرکنندگان ارز خود را با این قیمت در بازار بفروشند مانعی نیست.
وی افزود: اگر تولیدکننده‌ای قصد صادرات کالا داشته باشد ما به او ارز با قیمت 1060 تومان می‌دهیم.
رئیس کل بانک مرکزی با رد افزایش نرخ مرجع ارزهای خارجی اظهار داشت: تورم ناشی از این اقدام به قشرهای آسیب‌پذیر آسیب وارد می‌کند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA