• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

درآمد سرانه پنج میلیون تومانی هر ایرانی در سال 90

رییس مركز آمار ایران گفت:طرح سرشماری آبان امسال با حدود صد هزار آمارگیر در كشور اجرا می شود. مردم اطلاعات و آمار دقیق به پرسشگران و آمارگیران ارایه كنند.

عادل آذر، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، یادآورشد كه در سرشماری امسال، آمارگیران به هیچ عنوان وارد مسایل خصوصی خانواده‌ها نمی‌شوند و تنها اطلاعات عمومی مورد پرسش قرار خواهد گرفت.
رییس مركز آمار ایران علت فاصله زمانی پنج ساله جمع آوری اطلاعات از نوبت قبلی را الزام دولت عنوان كرد و گفت: اگر این بار به جای 10 سال با فاصله‌ای پنج ساله به جمع آوری اطلاعات می‌پردازیم برای آن است كه دولت ما را مكلف كرده، چرا كه كشور در حال پیشرفت بوده و در این راه ما به آمار و اطلاعات ناب نیاز داریم.
ناطق پیش از خطبه های نماز جمعه تهران توضیح داد: در سرشماری امسال بیش از 21 میلیون و 200هزار خانوار مورد پرسش قرار خواهند گرفت.
آذر در ادامه گفت: درآمد سرانه هر ایرانی، قبل از انقلاب اسلامی به قیمت جاری 31 هزار تومان بوده درحالی كه اكنون حدود پنج میلیون تومان برآورد شده و این رقم نمایانگر توسعه، آبادانی و رفاه در كشور است.
رییس مركز آمار ایران،آمار پیشرفت در حوزه‌های مختلف را نوید بخش تحول اقتصادی و آینده روشن برای ایران دانست و افزود:بر اساس آخرین آمارهای دریافتی، میزان ساخت و ساز در تهران 69 درصد و در كشور حدود 43 درصد بوده كه این رقم در مقایسه با سال 87 افزایش یافته است.
آذر به كاهش نرخ بیكاری در جامعه اشاره كرد و ادامه داد: گاهی نرخ بیكاری را در ایران40 درصد اعلام می‌كنند، مانند این كه درجه تب انسانی را بالای60 درصد بدانیم اما همانطوركه افراد آگاه از اطلاعات عمومی پزشكی این موضوع را نمی‌پذیرند، ممكن نیست نرخ بیكاری كه تب كشور بوده بالای 30 درصد باشد.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA