هدف اصلی در حوزه تجارت الکترونیکی، دسترسی به هوش تجاری است

از نظر فنی و تخصصی، هدف اصلی در حوزه تجارت و اقتصاد الکترونیکی، باید دسترسی به هوش تجاری باشد.به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در همایش تخصصی، فنی و ارتباطی تجارت و اقتصاد الکترونیکی، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با تحقق اهداف پیش بینی شده در این حوزه می توان اطلاعات کاربردی به منظور انتخاب کسب و کار مناسب را در اختیار شرکت های کوچک قرار داد.
وی افزود: ‌ آنچه که امروز نیاز داریم، این است که راهکارهای عملی را شناسانده و معرفی کنیم و ‌امیدوارم خروجی این همایش نقشه راه اصلی و بزرگی باشد که باید در زمینه تجارت الکترونیک در کشور دنبال کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه حوزه اقتصاد از دیرباز با فناوری اطلاعات همراه بوده و گردش مالی در این حوزه یک نیاز اساسی محسوب می‌شود، گفت: حوزه اقتصاد یکی از پیشرانان حوزه فناوری اطلاعات بوده است؛ مفهوم اقتصاد فناوری اطلاعات و فناوری اطلاعات در اقتصاد، نشان از تأثیر متقابل این دو حوزه در یکدیگر دارد.
وی خاطر نشان کرد: تقی‌پور ادامه داد:‌ در این همایش سعی شده که بیشتر به زیرساخت‌های فنی و ارتباطی تجارت و اقتصاد الکترونیکی پرداخته شود، زیرا در برنامه پنجم، تلاش داریم به صورت یکپارچه زیرساخت‌های فنی و ارتباطی را ایجاد کنیم.
دکتر رضا تقی‌پور با بیان این‌که ما در برنامه پنجم توسعه سعی کردیم به صورت یکپارچه به موضوع زیرساخت‌های فنی و ارتباطی بپردازیم گفت: شبکه ملی اطلاعات هدف اصلی ماست و همه راهبردها را باید برروی آن متمرکز کنیم.
وی ادامه داد: همه راهبردها را باید برروی شبکه ملی اطلاعات متمرکز کنیم که در این راستا بخش اعظمی از اهداف ما برای تامین زیرساخت‌های فنی و ارتباطی برای حداکثر حوزه‌ها همین موضوع شبکه ملی اطلاعات است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: یکی از اهدافی مهمی که در برنامه پنجم توسعه باید به آن پرداخت و در واقع عملیاتی کرد، این است که 80 درصد پرداخت‌ها باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به صورت الکترونیکی انجام دهیم که البته طی سه یا چهار سال گذشته شاهدیم که در پرداخت‌ها، دریافت‌ها و در قبوض توسعه خوبی داشته‌ایم ولی نیاز به توسعه داریم.
وی توضیح داد: طی چهار سال گذشته شاهد توسعه نسبتاً خوب بانکداری الکترونیک به خصوص در زمینه پرداخت‌ها و دریافت‌ها از atm بوده‌ایم که باید در این پنج سال به گونه‌ای برنامه‌ریزی و حرکت کنیم که بتوانیم به هدف الکترونیکی شدن 80 درصد از پرداخت‌ها دست یابیم.
دکتر تقی‌پور گفت: محور دوم این است که 30 درصد تجارت خارجی و 20 درصد تجارت داخلی باید به صورت الکترونیکی انجام شود که این هدف سختی است که باید ببینیم چقدر از تجارت و اقتصاد ما الکترونیکی شده است؛ متاسفانه یکی از بحث‌هایی که مطرح بوده، عدم اطلاع‌رسانی صحیح اطلاعات است که در این زمینه کارهایی در حال انجام است.
وی با بیان این مطلب که بحث شبکه‌های بی‌سیم و تلفن‌های همراه در توسعه زیرساخت‌ها جایگاه خاصی دارد و امروز می‌بینیم که بحث پرداخت موبایل در دنیا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است، تصریح کرد: امروزه کشورهایی که زیرساخت پولی و بانکی عظیمی ندارند، بحث پرداخت موبایل را برای افرادی که تحت پوشش بانک‌ها نیستند، توسعه داده‌اند.
وی تاکید کرد: استفاده از این تکنولوژی برای توسعه خدمات بانکداری الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی کشور ما نیز می تواهد دستاوردهای خوبی را به دنبال داشته باشد.
وزیر ارتباطات با بیان این که باید دسترسی به شبکه و بحث پهنای باند را جدی بگیریم گفت: بحث شبکه دسترسی فیبر نوری که امیدواریم بخش اعظمی از آن را در برنامه پنجم توسعه ایجاد کنیم، از مباحث مهم و مورد توجه است.
وی افزود: بحث زیرساخت‌های امنیتی که در همایش بعدی به تفصیل به آن پرداخته خواهد شد، از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و مباحث اقتصادی و مالی که یکی از موضوعات اصلی آن توجه به امنیت است هم باید بیش از گذشته مورد توجه قرار داده شود.
دکتر رضا تقی‌پور ادامه داد: باید به بحث امنیت هم‌دوش توسعه شبکه توجه شود تا مردم به آن اعتماد داشته باشند زیرا بعضا ذهنیت جامعه این است که پرداخت از شبکه امن نیست و باید به جایی برسیم که بحث گواهی الکترونیکی این اعتماد را به مردم بدهد.
وی گفت:‌ ایجاد مراکز داده ملی و مراکز داده استانی در 11 استان قرارداد بسته شده و برای اینکه بتوانیم میزبانی‌ها را به داخل کشور منتقل کنیم باید این مراکز با ما همکاری کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر لزوم تدوین مدل کسب و کار در کشور، ادامه داد: امروزه باید مدل‌ها و الگوهای کسب و کار از طریق فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات تدوین شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA