افزایش 8 الی 10 سانتی متری قد ایرانی ها

 متخصص ارتوپدی گفت : میانگین قد ایرانی ها طی سالهای اخیر بین 8 تا 10 سانتیمتر بلند شده است كه این امر بیانگر بهبود وضعیت بهداشت و درمان در كشور است .

دكتر مرتضی مولوی در حاشیه برگزاری نوزدهمین كنگره بین‌المللی ارتوپدی درجمع خبرنگاران افزود : مردم ایران در سالهای گذشته نسبت گذشته افزایش قد خوبی را داشته اند به طوری كه متوسط قد ایرانی ها بین 170 تا 180 سانتیمتر شده است
وی ادامه داد: اگر در خانواده ها بررسی هایی صورت گیرد می توان متوجه شد كه فرزندان نسبت به پدرو مادرشان قد بلندی دارند و این نشان دهنده شرایط بهداشت و درمان و تغذیه مناسب در خانواده هاست .
فوق تخصص ارتوپدی اطفال با اشاره به اینكه عوامل ژنتیك ، بهداشت و تغذیه در بلندی قد افراد تاثیر دارد خاطر نشان كرد :تبلیغات ماهواره ها در زمینه افزایش قد امری تجاری است و مبنای علمی ندارد و مخارج زیادی را بر خانواده ها تحمیل می كند كه در این زمینه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی باید جلوی این سودجویی را بگیرد.
وی اظهار داشت :ورزش كردن به ویژه شنا، بسكتبال و والیبال و همچنین داشتن یك تغذیه صحیح در دوران كودكی به داشتن قد بلند كمك می‌كند.
مولوی اضافه كرد : صفحه رشد در دختران حدود سن 15 تا 16 سالگی و در پسران 17تا 18 سالگی بسته می شود و تا زمانی این صفحه بسته نشود قد انسان رشد خواهد كرد و به محض اینكه رشد استخوان متوقف شود دیگرنمی توان افزایش قدی داشت .
وی افزود : در بیمارانی كه یك پا كوتاه تر از پای دیگر است عمل جراحی افزایش طول پا صورت می گیرد و در واقع این عمل جراحی فقط زمانی عملی است كه یك اندام تحتانی از دیگری كوتاه‌تر باشد.
مولوی یاد آور شد : به كمك دستگاهی كه برروی پای بیمار متصل می‌شود قد اندام آن عضو را بلند می‌كنیم كه البته این اقدام درمانی هم یكسال به طول می‌انجامد و هزینه بالایی داردو طول قد را حداكثر می توان تا 10 سانتیمتر افزایش داد.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA