اختصاص مقام دوازدهم نانو در جهان توسط ایران

دكتر نسرین سلطانخواه معاون علمی و فناوری رییس جمهور روز شنبه تاكید كرد ایران در فناوری نانو در جهان در مقام دوازدهم قرار دارد.

وی كه در حاشیه بازدید از چهارمین جشنواره فناوری نانو در جمع خبرنگاران سخن می گفت افزود:یكی از سیاست‌های ما در پشتیبانی از توسعه فناوری نانو حمایت از مراكز تحقیقاتی است. همچنین برای حمایت و پشتیبانی از شركت‌ها و مراكز دانش بنیان، این تجهیزات از سوی معاونت علمی خریداری شده و در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار داده می‌شود.
وی تصریح كرد: در واقع با این كار می‌توانیم هم از شركت‌ها و مراكز دانش بنیان و هم از آزمایشگاه‌ها حمایت كنیم.
وی پیش بینی كرد كه تا مبلغ دو میلیارد تومان از تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شود كه این امر موجب حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان و نیز مراكز تحقیقاتی خواهد شد.
سلطانخواه درباره جایگاه فناوری نانو در ایران و اهمیت آن گفت: فناوری نانو یكی از فناوری‌هایی است كه در كشور ما مورد توجه قرار گرفته و عمر آن به یك دهه هم نرسیده است، با این حال با سیاستگذاری‌های متمركز ستاد نانو و پیشرفت‌های ایجاد شده خوشبختانه توانسته‌ایم جایگاه خوبی در این فناوری داشته باشیم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور درباره پیشرفت‌های كشور در زمینه نانو تاكید كرد: این پیشرفت‌ها به صورت متوازن اتفاق افتاده یعنی از مرحله آموزش، تربیت، تحقیق و تا مرحله ارائه محصول و كالا و خدمات، این فناوری می‌تواند در لایه‌های مختلف صنعت وارد شود.
وی همچنین درباره جایگاه فناوری نانوی كشور در جهان توضیح داد: «در عرصه تولیدات علمی در سال2010 رتبه چهاردهم را به دست آوردیم و در نیمه اول سال 2011 دو پله ارتقا پیدا كرده و در حال حاضر در جایگاه دوازدهم قرار داریم .
سلطان‌خواه با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در چند سال اخیر، پیشرفت در این زمینه را متكی به تجهیزات آزمایشگاهی خواند وافزود: هرچه در تجهیزات آزمایشگاهی بیشتر پیشرفت كنیم، توفیق بیشتری نیز در زمینه فناوری نانو به دست می‌آوریم. اما از طرفی تجهیزات مورد نیاز به دانش و پیشرفت‌های زیادی نیاز دارد .
وی یادآور شد : به دلیل تحریم ها بسیاری از این تجهیزات را نمی توانیم از خارج وارد كنیم و از این رو یكی از برنامه های مهمی كه در دستور كار ستاد توسعه فناوری قرار دارد حمایت از شركت های دانش بنیان سازنده این تجهیزات است .
وی افزوددر جشنواره فناوری نانو 24 شركت دانش بنیان حضور دارند كه حدود 32 محصول را در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی به نمایش گذاشته اند كه هم اثر تحریم‌ها را كمرنگ خواهد كرد و هم به صرفه‌جویی ارزی منجر خواهد شد، زیرا تجهیزات با یك چهارم قیمت نمونه خارجی آن ساخته می‌شود».
سلطان‌خواه همچنین درباره حضور مجمع آسیایی فناوری نانو در چهارمین جشنواره فناوری نانو توضیح دادند: «حضور مجمع آسیایی فناوری نانو در ایران نمودی از جایگاه خوب فناوری نانوی ایران در عرصه بین‌المللی و توفیقی است كه دستاوردش را در این جشنواره شاهدیم .
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA