افتتاح فاز اول كتابخانه دیجیتال همراه كشور

معاون مركز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فاز اول كتابخانه دیجیتال همراه كشور به منظور استفاده محتوای دیجیتال در بستر تلفن های همراه تا پایان امسال راه اندازی می شود.

مهدی صرامی درمورد بسترهای عرضه كتاب های دیجیتال اظهارداشت: كتاب های دیجیتال بر روی بسترهایی همچون لوح های فشرده، بر خط ( آن لاین ) و از طریق تلفن همراه عرضه می شود.
به گفته وی متاسفانه عرضه كتاب های دیجیتال در بستر اینترنت با مشكل كمبود پهنای باند مواجه است اما تلفن های همراه بستر مناسبی برای انتشار كتاب های دیجیتال هستند.
وی در مورد فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه كتاب های دیجیتال گفت: وزارت ارشاد بسترهای اقتصادی لازم را برای تولیدكنندگان محتوای دیجیتال فراهم می كند.
معاون مركز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد نبود پهنای باند وسیعی و محتوای كافی در فضای مجازی را از موانع توسعه فرهنگ كتابخوانی دیجیتالی دانست و گفت: باید در شبكه اطلاعات كشور - كه در قالب آن اینترنت و سایر خدمات ارایه می شود- برای ارایه اطلاعات دیجیتال و به ویژه كتاب های الكترونیك اولویت قایل شد.
صرامی درباره حقوق پدیدآورندگان محتوای دیجیتال گفت: در صورت حفظ نشدن حقوق پدیدآورندگان محتوای دیجیتال در كشور كسب و كاری در این حوزه شكل نمی گیرد.
وی یادآور شد: با توجه به قوانین موجود در صورتی كه ناشران دارای مجوز از سوی وزارت ارشاد به انتشار غیرمجاز محتوای دیجیتال اقدام كنند ، این وزارتخانه از طریق قانون با آن ها برخورد می كند.
صرامی تاكید كرد : وزارت ارشاد از انتشار مطالب به صورت دیجیتال و كتابخانه های دیجیتالی حمایت و با ایجاد بسترهای لازم زمینه افزایش فروش محتوای دیجیتال را فراهم می كند .
وی شبكه ملی فرهنگ را یكی از بسترهای حمایتی عرضه كتاب و محتوای دیجیتال دانست و گفت : در شبكه ملی فرهنگ آثار با حفظ حقوق پدیدآورنده و دریافت سهم پدیدآورنده عرضه می شود.
به گفته صرامی كتاب و محتوای دیجیتال را همچنین می توان از طریق تلفن همراه به كاربران عرضه كرد و با ایجاد این چرخه می توان شاهد حمایت موثر و افزایش فرهنگ استفاده مفید از رسانه های دیجیتال و از جمله كتاب دیجیتال در كشور باشیم.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA