افزایش حمایت های دولت به منظور کاهش خروج نخبگان

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: ایجاد بنیاد ملی نخبگان ، گسترش دوره های تحصیلات تكمیلی در داخل كشور و ایجاد روحیه نشاط ، خودباوری و اعتماد به نفس در میان جوانان در دولت نهم و دهم موجب كاهش سفرالمپیادی ها به خارج از كشور شده است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دكتر نسرین سلطانخواه گفت: آمار ها نشان می دهد كه برنامه های خوب دولت موجب شده است كه شیب خروج دارندگان مدال های جهانی و المپیادهای علمی كشور به خارج از كشور كمتر و ماندگاری آنها در مقاطع تحصیلات تكمیلی در دانشگاه های كشور بیشتر شود.
وی افزود: آخرین تعریف نخبه و استعداد برتر در آیین نامه احراز نخبگی و استعداد برتر سال 1384 آمده و بر اساس تعریف شورای عالی انقلاب فرهنگی است. در این آیین نامه علاوه بر تعاریف ، مصادیقی از نخبگی و استعداد برتر نیز معرفی شده است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خاطرنشان كرد: همچنین شناسایی مصادیق جدید نخبگی و استعداد برتر نیز بر عهده بنیاد ملی نخبگان گذاشته شده است كه در صورت شناسایی مصادیق جدید بر اساس آن تعریف، مصادیق مورد شناسایی در هیات امنای بنیاد به تصویب می رسد و این افراد در طبقه افرادی كه حمایت های بنیاد شامل آنها می شود، قرار می گیرند.
سلطانخواه گفت: انتظار می رود افرادی كه بحث فرار مغزها را مطرح و چنین اظهار نظرهایی می كنند، این موضوع را بر اساس یك مبنای محكم استدلالی بیان كنند.
وی افزود: زمانی كه از خروج نخبگان و فرار مغزها صحبت می كنیم اولا باید جامعه هدف كاملا مشخص باشد سپس از آن جامعه یك زیر مجموعه ای به نام جامعه نمونه آماری بیرون كشیده و انتخاب و بر روی آن بررسی آماری انجام شود تا اطلاعات دقیق آماری به دست آید.
سلطانخواه ادامه داد: پس از تحلیل این اطلاعات دقیق آماری می توان به طور مستدل اعلام كرد كه آیا شیب خروج مغزهای علمی كشور بیشتر و یا كمتر شده است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درمورد آخرین وضعیت ماندگاری نخبگان و استعدادهای برتر در كشور گفت: معاونت علمی و فناوری در مورد دارندگان مدال های جهانی و المپیادهای علمی كشور بررسی آماری انجام داده و اطلاعات دقیق و كاملی از تمامی دارندگان مدال های جهانی و طلای كشور به دست آورده است .
سلطانخواه افزود: آمارهای موجود نشان می دهد كه شیب خروج این المپیادی ها به خارج از كشور كمتر و ماندگاری آنها در مقاطع تحصیلات تكمیلی در كشور بیشتر شده است.
سلطانخواه یادآور شد: همچنین بازگشت این افراد به داخل كشور نسبت به قبل بیشتر شده است كه البته اینها نسبی و مقایسه ای است ولی باید اذعان كرد كه شیب خروج این افراد نسبت به قبل كمتر شده است.
وی به انجام مطالعات آماری بر روی جامعه هدف دیگر مانند نفرات برتر كنكور در بنیاد ملی نخبگان اشاره كرد و گفت: زمانی كه كار آماری بر روی این جامعه هدف مانند المپیادی ها به پایان رسید، آمارها و تحلیل ها به اطلاع عموم خواهد رسید.
معاون علمی وفناوری رییس جمهورهمچنین درمورد آخرین وضعیت آیین نامه قانون حمایت از شركت های دانش بنیان و تجاری سازی اختراعات و نوآوری ها و اساسنامه صندوق نوآوری و شكوفایی گفت: امیدوارم بعد از بازگشت رییس جمهوری از نیویورك این موضوع در هیات دولت بعد از بحث و بررسی به تصویب برسد.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA