رشد حدود 40 در صدی ارزش افزوده بخش ارتباطات در برنامه چهارم

با تلاش های صورت گرفته در طول برنامه چهارم توسعه در حوزه ارتباطات، رشد ارزش افزوده حدود 40 درصدی برای این بخش محقق شده است.

دکتر حسن ملک، مدیر کل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: در برنامه چهارم توسعه دولت مکلف شده بود تا پایان این برنامه، رشد متوسط هشت درصدی را محقق کند.
وی افزود: بر همین اساس، سهم رشد ارزش افزوده بخش ارتباطات طی سال های برنامه چهارم بر حسب قیمت های ثابت سال 81 و به منظور تحقق رشد هشت درصدی اقتصادی در این قانون به طور متوسط 18 درصد تعیین شده بود.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اقدام ها و برنامه های عملیاتی شده، طی پنج سال گذشته، رشد 6/39 درصدی ارزش افزوده در بخش ارتباطات محقق شد که مقایسه اهداف مشخص شده در برنامه چهارم در این بخش، تحقق 220 درصدی این شاخص را نشان می دهد.
حسن ملک با اشاره به برنامه های تعریف شده در راستای تحقق افزایش بهره وری در بخش ارتباطات گفت: بر اساس قانون برنامه چهارم و پیش بینی های صورت گرفته مقرر شده بود تا بخش ارتباطات حدود هشت درصد از رشد 18 درصدی تعیین شده را از محل ارتقای بهره وری عوامل تامین کند.
وی ادامه داد: در همین راستا، مسوولان مجموعه وزارت ارتباطات تلاش کردند تا ارتقاء شاخص بهره وری را در سه حوزه نیروی کار، سرمایه و کار عوامل تولید براساس اهداف تعریف شده محقق کنند.
مدیر کل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات، تصریح کرد: بر همین اساس و طی سه سال نخست برنامه شاخص بهره وری نیروی کار در بخش ارتباطات بر اساس قیمت های ثابت سال 75 به طور متوسط 23 درصد ارتقاء یافت.
وی تأکید کرد: همچنین افزایش بهره وری 3/31 درصدی در حوزه سرمایه و 3/29 درصدی در حوزه کل عوامل تولید نیز در طول این مدت محقق شده است.
وی با بیان این مطلب که بر اساس آمار و اطلاعات موجود، شاخص های بهره وری در بخش ارتباطات از میزان تعیین شده در برنامه چهارم بسیار بیشتر بوده است اظهار داشت: بر همین اساس بهره وری نیروی کار، سرمایه و کل عوامل تولیدی به ترتیب 9، 31 و هشت برابر میزان بهره وری ذکر شده در برنامه چهارم توسعه محقق شده است.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA