تخصیص12 هزار میلیارد تومان یارانه برای حمایت از بخش های تولیدی

با تصویب دولت، بیش از 12 هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب یارانه و اعطای تسهیلات به بخش های تولیدی ، بخش خصوصی، بخش دولتی، كشاورزی، مسكن، مترو و كالاهای اساسی اختصاص یافت.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران به استناد اصل یكصد و سی و هشتم قانون اساسی، مبلغ 12 هزار میلیارد تومان یارانه و تسهیلات را برای حمایت از بخش های تولیدی، دولتی، كشاورزی، مترو و كالاهای اساسی اختصاص داد.
بر اساس این مصوبه ، مبلغ 121 هزار و 690 میلیارد و 779 میلیون ریال در اجرای جزء ب بند (46) قانون بودجه سال 1390 كل كشور در اختیار سازمان هدفمند سازی یارانه ها قرار می گیرد تا با رعایت قوانین و مقررات مربوطه هزینه شود.
همچنین دستگاه های مربوط موظفند از طریق سازمان هدفمندی سازی یارانه ها در خصوص یارانه های موضوع این تصویب نامه اقدام كنند.
بر این اساس، استفاده سازمان هدفمند سازی یارانه ها تا سقف مبلغ 30 میلیارد ریال برای انجام مصارف هزینه ای سازمان یاد شده مجاز است.
تضمین تسهیلات پرداختی توسط سیستم بانكی كشور به دستگاه های اجرایی برای تامین مالی اجرای برنامه های مربوط به ردیف های یاد شده از جمله خرید تضمینی محصولات كشاورزی توسط سازمان تعاون مركزی روستایی از طریق شبكه تعاونی های تحت پوشش بر عهده سازمان هدفمند سازی یارانه ها است.
بر این اساس، بانك مركزی و بانك های عامل مكلف به ارایه تسهیلات مورد تضمین سازمان هدفمند سازی یارانه ها در اجرای این تصویب نامه هستند.
مفاد این تصویب نامه و تضمین سازمان یاد شده نافی مسئولیت سیستم بانكی برای وصول اقساط تسهیلات اعطایی نیست.
همچنین مسئولیت حسن اجرای این تصویب نامه بر عهده سازمان هدفمندسازی یارانه است.
بر اساس این مصوبه، از مبلغ مصوب یاده شده، مبلغ 58 هزار 530 میلیارد و 525 میلیون ریال به یارانه نقدی نان؛ پرداخت یارانه نهاده و عوامل تولید، كشاوررزی، كمك های فنی اعتباری و حمایت های مالی در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات كشاورزی و قانون افزایش بهره وری بخش كشاورزی و منابع طبیعی و احكام و تعهدات مربوط به قانون بر نامه پنجم توسعه اختصاص یافته است.
همچنین از این مبلغ اعتباراتی نیز برای یارانه كالاهای اساسی، تفاوت قیمت تعیین شده و تكلیف شده كالاها و خدمات و جبران ضرر و زیان ناشی از تسویه موارد قبلی، پرداخت مابه التفاوت قیمت خرید تضمینی آب و پساب تصفیه شده از بخش خصوصی، تخفیف عوارض پروانه، حمایت های مالی و تراكم و ایجاد تاسیسات عمومی مسكن مهر، یارانه مسكن فرهنگیان و زیر ساخت مسكن مهر(سهم دولت) در نظر گرفته شده است.
بر اساس مصوبه هیئت وزیران، مبلغ 63 هزار و 165 میلیارد و 254 میلیون ریال نیز به یارانه سود و كارمزد خرید تضمینی محصولات كشاورزی و كالاهای اساسی، اعتبار موضوع هدفمند سازی یارانه ها(در آمد- هزینه) موضوع ماده (12) قانون هدفمند كردن یارانه ها، یارانه انرژی (مابه التفاوت قسمت برق و سوخت نیروگاه ها)، یارانه بلیت حمل و نقل همگانی و یارانه بلیت مترو تهران و قطار شهری سایر شهرها(3000 میلیارد ریال یارانه بلیت حمل و نقل همگانی، 1000 میلیارد ریال یارانه بلیت متروی تهران و قطار سایر شهرها بر اساس جابجایی مسافر و تعداد ناوگان ها)، كمك زیان شركت های دولتی، كمك زیان شركت های آب و فاضلاب روستایی و كمك زیان سازمان حمایت از مصرف كنندگان و تولید كنندگان اختصاص داده است.
این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA