ممنوعیت پرواز هواپیمای بالای 20 سال

رییس سازمان هواپیمایی کشوری از ممنوعیت پرواز هواپیماهای بالای 20 سال در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در بین 12 کشور منطقه ایران جزو شش کشوری است که سوانح مرگبار هوایی داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا جهانگیریان - معاون وزیر راه و شهرسازی - در حاشیه نخستین همایش ایمنی در حمل و نقل هوایی در جمع خبرنگاران از طراحی مشوق‌هایی برای اقدام نوسازی ناوگان از سوی شرکت‌های هواپیمایی گفت و اظهار کرد: طبق دستورالعملی که ابلاغ رسمی آن به زودی انجام می‌شود به منظور پیشگیری از سوانح، مشوق‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی ایجاد شده تا آن‌ها بتوانند هواپیماهایی با سن پایین‌تر وارد کنند. همچنین در کلیه پروازها نظارت خواهد شد تا از پرواز هواپیماهای بالای 20 سال جلوگیری شود.

آزادسازی بلیت هواپیما 6 ماه زمان می‌برد
پیش‌بینی می‌شود آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به شکل یک فرآیند تدریجی اجرا شود و حداقل شش ماه زمان ببرد.

وی فرآیند آزادسازی نرخ بلیت هواپیما که طبق قانون موظف به اجرای آن بودیم پس از بررسی و محاسبات دقیق چندین ماهه، از چند روز پیش آغاز شد و بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

جهانگیریان اضافه کرد: البته چنین طرحی قطعا زمان‌بر خواهد بود و پیش‌بینی می کنیم اجرایی شدن کامل آن شش ماه زمان ببرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه تعیین نرخ کف و سقف به میزان 30 درصد از نرخ‌های مصوب مغایر با قانون نیست؟ اظهار کرد: این نرخ در جلسات کمیته‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت و نهایی شدن آن نیز با تایید و هماهنگی شرکت‌های هواپیمایی بود از این رو به نظر نمی‌رسد اجرایی شدن آن از سوی این شرکت‌ها با مشکل یا ابهام خاصی روبرو شود.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این‌که مراد از این بحث، متنوع سازی نرخ‌ها بوده است، اظهار کرد: در متنوع سازی نرخ‌ها حول محور یک قیمت رسمی مصوب تعیین می‌شود از این رو بر مبنای نرخ مصوب سال 91 نرخ‌ها 30 درصد بالا یا پایین تعیین می‌شوند.

آغاز به کار کمیته ارتقای ایمنی در سازمان هواپیمایی کشوری
جهانگیریان همچنین از آغاز به کار یک کمیته ارتقای ایمنی در سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد و گفت: این کمیته بناست با حضور متخصصان و دست اندرکاران این صنعت به شکل ماهانه جلسه داشته و در کنار بررسی آنچه که امروز در رابطه با ایمنی هوایی مطرح است نسبت به آنچه باید در آینده داشته باشیم نیز برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهد.

وی درباره جایگاه فعلی ایران در امنیت هوایی جهان اظهار کرد:‌ با توجه به آمارهای بین المللی مطرح شده کشور ایران از نظر ارگان‌های نظارتی در ایمنی پرواز در جمع 20 کشور برتر جهان است. هر چند آمار ما در سوانح چندان مناسب نبوده و در چند سال گذشته مشکلاتی را در این حوزه داشته‌ایم.

رییس سازمان هواپیمایی کشور درباره برنامه ریزی‌ها برای نوسازی ناوگان هوایی کشور نیز گفت: برای این مساله تحریم‌ها قدری در سال‌های گذشته برای ما مشکل آفرینی کردند هر چند در تلاش هستیم با برنامه ریزی و مذاکراتی که می کنیم نسبت به نوسازی ناوگان هوایی کشور اقدامات لازم را صورت دهیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA