كسب نخستین امتیاز تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل

در این دیدار که در حضور بیش از 39 هزار تماشاگر ورزشگاه بایکسادا شهر کوریتیبا برگزار شد، تیم ایران به نتیجه تساوی بدون گل مقابل حریف آفریقایی خود دست یافت تا نخستین امتیاز خود را در جام بیستم به دست آورد.

در نیمه نخست، بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران با سیستم 1-3-2-4 و تفکرات تدافعی وارد میدان شدند تا بتوانند مانع از خودنمایی هافبک های حریف شدند.

تیم ایران تا دقیقه 30، تحت تاثیر دوندگی و پرس تیم نیجریه قرار داشت به طوریکه بازیکنان تیم ایران نتوانستند به دروازه تیم حریف نزدیک شوند.

تیم نیجریه با رهبری ˈجان اوبی میکلˈ هافبک تیم چلسی انگلیس، کنترل بازی را در دست داشت. آنان قصد داشتند از کناره ها دروازه تیم ایران را تهدید کنند اما دفاع پر تعداد تیم ایران ، تاکتیک حریف را نقش بر آب کرد.

سبز پوشان در دقیقه هشت از جناح چپ صاحب یک موقعیت گلزنی شدند که شوت اونازی با اختلاف کمی به خارج زمین رفت.

در دقیقه 30 نیز تیم نیجریه صاحب یک ضربه ایستگاهی از جناح چپ تیم ایران شد که علیرضا حقیقی شوت موسی را به کرنر فرستاد.

روند بازی در 15 دقیقه پایانی نیمه نخست تغییر کرد به گونه ای که سفید پوشان ایران فرصت رسیدن به دروازه تیم حریف را به دست آوردند.

در تنها موقعیت تیم ایران در نیمه نخست، ضربه سر رضا قوچان نژاد بر روی کرنر از جناح راست را انیاما سنگربان نیجریه دفع کرد تا بازیکنان دو تیم با تساوی بدون گل به رختکن بروند.

در نیمه دوم، بازیکنان ایرانی از لاک کاملا تدافعی خارج شدند به طوریکه بازی پایاپایی را مقابل نیجریه در میانه میدان به نمایش گذاشتند.

سفیدپوشان در دقیقه 49 بر روی یک حرکت از جناج چپ، صاحب موقعیت گلزنی شدند که شوت قوچان نژاد از پشت محوطه جریمه با فاصله اندکی به خارج رفت.

کنترل میانه میدان همانند نیمه نخست در اختیار بازیکنان نیجریه بود. بازیکنان نیجریه با پاس های کوتاه، توپ را به کناره ها می آوردند تا فرصت سانتر بر روی دروازه حقیقی سنگربان تیم ایران را به دست آورند، اما در این کار ناموفق عمل کردند.

بازیکنانی ایرانی نیز با تجمع در یک سوم خط میانی، در اندیشه ضد حملات سرعتی از جناحین به خصوص حرکات خسرو حیدری از سمت راست بودند، اما مدافعان بلندقامت نیجریه، سانترهای این بازیکن را دفع کردند.

کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران در دقیقه 78، علیرضا جهانبخش را جانشین اشکان دژاگه کرد تا تحرک خط میانی کشورمان در جناح چپ افزایش یابد.

سفیدپوشان ایران در 10 دقیقه پایانی با دوندگی بسیار، نبض بازی را در دست گرفتند و حملاتی را از جناح چپ طراحی کردند اما نتوانستند موقعیت خطرناکی را بر روی دروازه حریف ایجاد کنند.

در دقایق پایانی بازی، تیم ملی نیجریه با ارسال های بلند چند موقعیت را بر روی دروازه ایران طراحی کرد اما مدافعان کشورمان این حملات را دفع کردند تا تیم ایران به نخستین امتیاز خود در جام جهانی دست یابد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA