افزایش سرعت تبادل داده ها از طریق ایجاد شبکه ملی اطلاعات

معاون مركز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتالی گفت: شبكه ملی اطلاعات موجب افزایش سرعت تبادل داده ها در كشور می شود چراكه در این حالت فرآیند تبادل اطلاعات شاهراه های ارتباطی ایران را طی نمی كند.

مهدی صرامی اظهار داشت: فیلترینگ و شبكه ملی اطلاعات تجربه ای است كه در بسیاری از كشورهای پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات اعمال شده است به طوری كه حتی در خود آمریكا شاهد هستیم كه شبكه اینترنت به گونه ای پالایش می شود كه بسیار موثرتر از دیگر كشورها عمل می كند و بسیاری از كاربران به راحتی متوجه اعمال فیلترینگ نمی شوند.
وی خاطرنشان كرد: شبكه ملی اطلاعات اعمال نظارت بر محیط مجازی را بهبود می بخشد. در حال حاضر برای تبادل داده ها در داخل كشور باید از یك گیت وی یا شاهراه ارتباطی خارجی استفاده كنند كه موجب محدودیت هایی در مسیر اطلاعات و حتی شنود آنها می شود.
صرامی افزود: استفاده كننده از محتوا، مدیر و خود سایت داخلی است و از سوی دیگر محتوای اینترنتی به داخل كشور محدود است بنابراین بهتر است كه اطلاعات در یك فضای محدود به گردش در بیاید .
وی یادآور شد: با این كار سرعت گردش اطلاعات نیز افزایش یابد و عملا به نفع تولید كنندگان محتوا و گسترش اقتصاد محتوای دیجیتال در كشور می شود و ظرفیت بسیاری را در اختیار تولیدكنندگان محتوا قرار می گیرد.
صرامی درباره معرفی نمایندگان سایت های خارجی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موتورهای جستجو و سایت ها موظفند براساس ضوابط كشور رفتار كنند. در سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تعدادی سایت های خارجی درخواست كرد كه نماینده ای را به جمهوری اسلامی معرفی كنند و درغیر این صورت براساس قانون جرایم رایانه ای و با هماهنگی دادستانی كل كشور با آن ها برخورد می شود.
این مقام مسوول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار امیدواری كرد كه در آینده ای نزدیك سایت های مهم خارجی براساس ضوابط جمهوری اسلامی ایران عمل كنند و بخش هایی از فعالیت های خود را در داخل كشور انجام دهند.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA