توضیحات وزیر بهداشت درباره ویروس کورونا

 سید حسن هاشمی در آخرین یادداشت خود در وب سایت شخصی اش افزود: این روزها خبـرهای متعددی در مورد ˈکورونا ویروسˈ در رسانه ها خوانـده، شنیــده و دیـده می شود. با مروری بر آنها متوجــه شــدم در کنار واقعیات، درصـــد زیادی از مطالب، شایعه و خالی از حقیقت است.

وی تصریح کرد: در شرایطی که بر اساس رصدهای دقیق علمی که توسط همکارانم صورت می گیرد، نشانی از شیوع این ویروس در ایران وجود ندارد، لازم دیدم به عنوان مسوول بهداشت و درمان کشور از این طریق و بی واسطه با شما عزیزان سخن بگویم.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که در مورد این موضوع نیز چون همیشه با افراط و تفریط‎هایی مواجه هستیم ، افزود، برخی اعتراض می کنند که با یک مورد ابتلا نباید جامعه را نگران کرد و گروه دیگری مسوولان را متهم به کم کاری می کنند.

هاشمی افزود: عمیقا باور دارم مردم فهیم ایران در صورت اطلاع رسانی صحیح و کسب دانش لازم در همه زمینه ها بهترین برخورد را در پیشگیری و مراقبت ها خواهند داشت.

وی ادامه داد: اما کورونا چیست؟ ˈکورونا ویروسˈ خانواده بزرگی از ویروس ها است که عامل درصد بالایی از سرماخوردگی های معمولی و بیماری های خفیف تنفسی است که همه ما آنها را تجربه کرده ایم و اغلب پس از چند روز، سیستم ایمنی بر این ویروس غلبه کرده و سلامت بازیافته می شود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ویروس عامل مرس MERS نیز از همین خانواده است که علاوه بر علائم تنفسی در برخی افراد باعث بروز علائم گوارشی مانند تهوع یا اسهال نیز می شود؛ همانگونه که در بسیاری از موارد، ویروس های دیگر نیز می توانند چنین ترکیبی از علامت ها را داشته باشند؛ به همین دلیل تشخیص نوع بیماری فقط بر عهده پزشک معالج است.

هاشمی گفت: درصد عمده ای از جمعیت کشور را افراد سالم تشکیل می دهند که سیستم ایمنی ایشان در برابر این ویروس به خوبی عمل کرده و باعث بهبودی می شود اما در افرادی که سن بالا داشته و از لحاظ جسمی ضعیف باشند یا کسانی که از بیماری مزمنی مانند دیابت پیشرفته، سرطان و بیماری های خونی و بیماری قلبی رنج می برند، ویروس عامل مرسMERS می تواند باعث بیماری شدید تنفسی شود.

وی خاطرنشان کرد: این نوع از ˈکورونا ویروسˈ نخستین بار در تابستان سال 91 شمسی در عربستان دیده شد و تا اردیبهشت 93 بیش از 600 نفر از مسافران کشورهای مختلف که به عربستان و امارات متحده عربی سفر داشتند به مرس MERS مبتلا شدند.

وزیر بهداشت یادآور شد: براساس اعلام مرکز مدیریت بیماری های واگیر این وزارتخانه در حال حاضر 672 نفر در 18 کشور جهان مبتلا به این بیماری شده اند که از این تعداد 207 نفر جان خود را از دست داده اند.

هاشمی گفت: در حال حاضر موارد ابتلا در کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، یونان، هلند، عربستان، امارات متحده عربی، قطر، اردن، عمان، کویت، مصر، یمن، لبنان، تونس، مالزی و فیلیپین گزارش شده است.

وی افزود: البته بیشترین موارد مبتلایان در عربستان با 562 و امارات متحده عربی با 68 مورد بوده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA