كمبود سرانه مصرف شیر در ایران کمتر از نصف متوسط کشورهای توسعه یافته

 «زهرا عبداللهی»  افزود: طبق آخرین بررسی ها، میزان مصرف شیر در الگوی مصرف غذایی خانوار در مقایسه با سبد مطلوب غذایی کشور فاصله زیادی دارد؛ بطور مثال اکنون ایرانیان روزانه 190 گرم شیر و مواد لبنی مصرف می کنند، درحالیکه طبق سبد مطلوب پیشنهادی غذایی، باید حداقل 250 گرم شیر و لبنیات در روز مصرف کنند.

به گزارش ایرنا، وی خاطرنشان کرد: کمبود شیر موجب شکستگی خودبخودی استخوان و پوکی استخوان بویژه شکستگی استخوان لگن و ران در سالمندان می شود.

رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت با تاکید براینکه سرانه مصرف شیر در ایران نسبت به متوسط سرانه جهانی، خیلی پایین است، گفت: پوکی استخوان در بسیاری از موارد منجر به معلولیت می شود.

عبداللهی با اشاره به لزوم در دسترس بودن شیر برای همه اقشار افزود: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب کرده که با بکارگیری ابزارهای حمایتی برای تولید کنندگان، قیمت شیر تولید شده پایین بیاید تا با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

وی گفت: دو مصوبه در این شورا تصویب شد که یکی آنها مربوط به اجرای برنامه شیر مدرسه است تا توزیع شیر در مدارس حتما صورت گرفته و اعتبار آن تامین شود.

رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: توزیع شیر در مدارس، فرهنگ مصرف شیر بین دانش آموزان را رواج داده و بخشی از نیاز آنان را به پروتئین و کلسیم تامین می کند.

عبداللهی افزود: مصوبه دیگر شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نیز مربوط به این مساله است که دولت از تولید کنندگان حمایت کند تا شیر با قیمت مناسب در بازار در اختیار مصرف کنننده قرار گیرد، یعنی در حد قدرت خرید مردم باشد و مردم بتوانند شیر و دیگر مواد لبنی از جمله ماست و پنیر را تهیه کنند.

وی تصریح کرد، نمی توان گفت از چه زمانی این کاهش قیمت ها اعمال می شود اما به هر حال اجرای این طرح در راستای سیاست های اتخاذ شده بخش سلامت برای بهبود وضعیت مصرف شیر و افزایش سرانه مصرف شیر در کشور است.

رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت تاکید کرد: برای اجرای این طرح لازم است حمایت های دولت را داشته باشیم و از سوی دیگر بخش های مختلف از جمله بخش های بهداشت، کشاورزی و صنعت در این زمینه همکاری کنند، اما اینکه این مساله در شورای عالی سلامت تصویب شده و دولت از این مساله حمایت کرده، گام بزرگی است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA