پرداخت کمک هزینه تحصیلی به کودکان کار

 رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به اعلام جزئیات طرح باسواد کردن کودکان و نوجوانان 10 تا 20 ساله که عمدتا در سه گروه کودکان کار، کودکان بدسرپرست و بی سرپرست و معلولین جسمی جای می‌گیرند، پرداخت و گفت: برای باسوادی هر کودک کار مشوق مالی و کمک هزینه تحصیلی حدود یک میلیون ریالی در نظر گرفته‌ایم.

به گزارش ایسنا، علی باقرزاده در این باره اظهار کرد: این طرح هفته گذشته توسط وزیر آموزش و پرورش به استان‌ها ابلاغ شده لذا با جدیت دنبال می‌شود.

وی افزود: جمعیت 108 هزار نفره در بانک‌های اطلاعاتی به عنوان بیسواد ثبت شده‌اند، اما هدفگذاری نهضت برای سوادآموزی حدود 60 هزار کودک و نوجوان است، زیرا حدود 40 هزار نفر از آنها به عنوان برادران و خواهران دانش آموزان شناسایی شده‌اند و در طرح سوادآموزی اولیای دانش آموزان، آموزش می‌بینند.

به گفته رئیس سازمان نهضت سواد آموزی، 60 هزار نفر باقی مانده از سه گروه عمده کودکان کار، کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی سرپرست و همچنین کودکان و نوجوانان دارای معلولیت‌های جسمی هستند که احتمالا مشکلات اقتصادی و هزینه‌های رفت و آمد و تردد مانع از ادامه تحصیلشان شده است.

پرداخت کمک هزینه تحصیلی یک میلیون ریالی به هر کودک کار

وی با بیان اینکه متناسب با هر کدام از این گروه‌ها، روش‌ها و هزینه‌های بالاسری پیش‌بینی شده است، گفت: برای کودکان کار یک مشوق مالی حدود یک میلیون ریالی در نظر گرفته‌ایم که به صورت نقدی به آنها پرداخت می‌شود. در واقع این مبلغ تنها یک مشوق مالی است تا اگر این کودک محل کارش را ترک می‌کند و در کلاس درس حضور می‌یابد به نوعی ساعت غیبت از کارش جبران شود.

باقرزاده با بیان اینکه ما همانند سازمان بهزیستی حقوق ماهیانه به کودکان کار نمی‌دهیم و نهاد رسمی حمایت از کودکان کار نیستیم، گفت: این مبلغ تنها یک کمک هزینه تحصیلی‌ است و مدتی که این کودکان دوره سوادآموزی پایه (حدود چهار ماه) را طی می‌کنند به آنها تعلق می‌گیرد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی متقاعد کردن خانواده‌های این کودکان برای حضور در کلاس‌های درس اظهار کرد: کارگروهی در سطح استان و شهرستان تشکیل خواهد شد که مشاورانی در آن حضور دارند و موظفند با خانواده‌های این کودکان گفت‌وگو کرده و آنها را برای شرکت در برنامه آموزشی دعوت کنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA