توافق ژنو حق غنی سازی را برای ایران قبول کرده است

 سید عباس عراقچی شامگاه دیروز با حضور در بخش ویژه خبری شبکه دوم سیما در باره مذاکرات چهار روزه ایران و 1+5 در وین افزود: از ابتدا می دانستیم این مذاکرات بسیار دشوار است و فاصله بین دیدگاه های طرفین به اندازه ی که باید نزدیک نیست.
وی یادآور شد: برای رسیدن به متن توافقنامه نهایی به زمان، بحث ها، گفت وگو و ابتکارات بیشتری نیاز داریم و در سه دوره گذشته مذاکرات سعی کردیم بحث های کلی درباره توافقات صورت گیرد و دیدگاه های طرفین به هم نزدیک شود.
به نقل از سایت وزارت امور خارجه عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به مذاکرات وین در سه دوره اخیر توضیح داد: در این مذاکرات کلیات بحث ها را انجام دادیم و امروز با موضوعات متنوع و گسترده ای برای رسیدن به توافق نهایی روبه رو هستیم از این رو در این زمینه باید بحث های بیشتری انجام شود.
عراقچی تاکید کرد: ما در جلسات طولانی دیدگاه های خود را بیان کردیم و طرف مقابل نیز دیدگاه خود را بیان کرد و با دیدگاه های یکدیگر آشنا شدیم تا بدانیم چگونه می توان به یک توافق نهایی رسید.
وی اظهار کرد: احساس ما این بود که می توانیم توافقات را روی کاغذ بیاوریم و وارد نگارش متن توافقنامه شویم اما معلوم بود که اختلافات در برخی بخش ها همچنان به جای خود باقی است.
ˈدر چهار روز گذشته مذاکرات مفصلی در همه سطوح از جمله آقای ظریف با کاترین اشتون، معاونان و کارشناسان بصورت دو جانبه، سه جانبه و چند جانبه انجام شد تا دیدگاه ها بهم نزدیک شود. ˈ
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه در ادامه با اشاره به نگرانی های طرف مذاکره درباره نیروگاه اراک گفت:معتقدیم این نگرانی ها را درباره آب سنگین نیروگاه اراک می توان با استفاده از تکنولوژی از میان برداشت و می توان پلوتونیوم را به حداقل رساند اما ماهیت آب سنگین اراک باید حفظ شود. این که این تغییرات چگونه انجام شود که نگرانی ها درباره این نیروگاه از بین برود، موضوع بحث ما با 1+5 است.
عراقچی با تاکید بر این که کاهش قدرت نیروگاه اراک را مضحک دانست و تاکید کرد که این رآکتور با قدرت 40 مگاواتی به کار خود ادامه می دهد.
وی یادآور شد: خط قرمز ما در مذاکرات حفظ حقوق مردم در موضوع انرژی هسته ای است و این مهم یکی از اصول ما در مذاکرات با 1+5 است و غنی سازی باید ادامه یابد.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار کرد: نتیجه ای که در مذاکرات اخیر حاصل شد این بود که آمادگی برای نگارش متن توافقنامه با 1+5 وجود ندارد و نمی توان توقع داشت که در چند جلسه این توافق حاصل شود.
ˈدوره های قبلی مذاکره برای تبادل نظر بود و دوره اخیر مذاکرات نخستین دوره برای نگارش محتوای مذاکرات محسوب می شود. ˈ
عراقچی با بیان این که در نگارش متن هیچ پیشرفت محسوسی نداشتیم، توضیح داد: در قسمت شکلی مذاکرات به نگاه مشترک رسیدیم و روی مقدمه این توافقنامه کار کردیم. مقدمه شامل یکسری اصول و مشخصه هایی است که راهنمای توافق است و مقدمه توافقنامه ژنو کار ما را در این بخش راحت تر کرد.
وی درباره اصل توافق گفت: در این توافقات درباره موضوعات متعددی به بحث و گفت وگو نشستیم؛ به هر حال یکسری اقدامات را ما باید انجام دهیم و بخشی از اقدامات نیز از سوی گروه مقابل انجام می شود. ما فضای مشترکی داریم هرچند که درباره متن توافقنامه به تفاهم نرسیدیم.
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه افزود: در مذاکرات اخیر درباره دو یا سه موضوعی که فکر می کردیم می توانیم به توافق برسیم بحث کردیم.در مذاکراتی که پیچیده است نگارش متن وقتی اتفاق می افتد که پختگی لازم حاصل شود.
عراقچی با یادآوری اینکه به پیشرفتی در توافقات اخیر نرسیدیم و اختلافات همچنان به قوت خود باقی است، توضیح داد: تلاش می کنیم در گام بعدی پیشرفت هایی داشته باشیم؛ مذاکرات ابتدایی در ژنو ،کلیات بحث و مشخصه های توافق را روشن کرده اما تبدیل این مشخصه ها به توافق نهایی کار دشواری است.
به گفته وی، توافق ژنو حق غنی سازی را برای ایران قبول کرده اما در این راه ما محدودیت های موقتی را نیز داریم.
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه تاکید کرد: بر اساس توافق اولیه در ژنو، باید نگرانی ها درباره نیروگاه اراک حل شود اما اینکه این نگرانی چگونه حل شود خود دنیایی بحث است.
عراقچی با تاکید بر اینکه ماهیت آب سنگین اراک باید حفظ شود، توضیح داد: برای رفع نگرانی ها باید به یک راه حل مشترک برسیم و تصور می کنم این راه حل باید نزدیک باشد اما به هر حال در این بخش نیازمند گفت وگو و بحث هستیم.
وی در این باره افزود: باید نگرانی ها درباره نیروگاه اراک کاهش پیدا کند تا توانایی های این نیروگاه را حفظ کنیم. برای تحقق این مهم نیازمند کار متخصصان هسته ای هستیم تا از این طریق به خواسته طرفین پاسخ درستی داده شود.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار کرد: اطمینان می دهم هیچ کدام از توافقات، قدرت نیروگاه اراک را کاهش نمی دهد و این مضحک است که قدرت نیروگاه اراک از 40 مگاوات به 10 مگاوات خواهد رسید.
ˈدر نهایت میزان پلوتونیوم این نیروگاه کاهش می یابد و کسانی که به دنبال رواج شایعاتی در این باره هستند اهداف دیگری را دنبال می کنند. ˈ
وی درباره تاکید طرفین به رازداری درباره جزییات مباحث انجام شده در مذاکرات اخیر و برخی تحلیل ها و گمانه زنی ها در این باره گفت: طبیعی است که اصحاب رسانه و تحلیلگران وارد گمانه زنی شوند اما جدا به مردم و متخصصان توصیه می کنم که از این گمانه زنی ها خود داری کرده و تحت تاثیر آن قرار نگیرند.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای به برخی گمانه زنی های خارجی درباره مذاکرات اخیر با گروه 1+5 اشاره کرد و یادآور شد: این گمانه زنی ها با اهداف مشخصی است تا از این طریق به مذاکرات جهت مشخصی بدهند و نظرات خود را به نام گمانه زنی به مذاکرات تحمیل کنند از این رو نباید گرفتار گمانه زنی های خارجی در زمینه مذاکرات هسته ای شویم.
عراقچی تاکید کرد: گمانه زنی های داخلی نیز هیچ کمکی به مذاکرات هسته ای نمی کند؛ ما با موضوعات مختلفی روبرو هستیم.
وی درباره تعداد موضوعات مورد اختلاف ایران و 1+5 توضیح داد: اختلافات در همه زمینه ها وجود دارد و واقعا نمی توان گفت چند موضوع در دستور کار قرار دارد زیرا هر موضوع دارای چند زیرشاخه است و برخی زیرشاخه ها نیز باهم تلاقی دارد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA