• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار سیاسی

ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را حق شهروندان می‌دانیم

 رییس‌جمهوری تأکید کرد: دولت به دنبال آن است تا از چارچوب توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات، در جهت آزادی عمل و رفاه مردم و صیانت از اخلاق، ارزش‌ها و منافع ملی استفاده کند و در این راستا باید به دانش داخلی تکیه کرده و توانمندی‌ها را روزبه‌روز افزایش دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در اختتامیه چهارمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات (فاوا) با تبریک روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی به خانواده بزرگ ارتباطات و فناوری کشور و جوانانی که در مسیر دستیابی کشور به خودکفایی در این صنعت تلاش می‌کنند، گفت: امروز ارتباطات از سطح منطقه و کشورها خارج شده و در سطح جهانی شاهد شهروندان جدیدی به نام کاربران هستیم که در حقیقت شهروند جامعه جهانی نوین دنیای امروز هستند.
رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز برخلاف گذشته که جهان به سمت دهکده جهانی در حال حرکت بود، به سمت یک خانواده جهانی در حرکت است و گاهی یک شبکه اجتماعی دارای میلیون‌ها کاربر است، گفت: دنیای ارتباطات و اطلاعات، دنیای بسیار پیچیده و عجیبی است؛ مشارکت میلیونی کاربران در بارگذاری، بازدید و ارائه نظر درباره یک مطلب در هر دقیقه در فضای اینترنت به معنای تحولی بزرگ در دنیای ارتباطات امروز است.
دکتر روحانی تصریح کرد: فضای مجازی در عین حالی که مواجهه و تعامل مستقیمی میان افراد ایجاد نمی‌کند، اما آثار کاملا عینی و محسوسی بر جامعه، کشور و حتی در سبک زندگی مردم دارد.

رییس‌جمهوری با اشاره به تبادل سریع اطلاعات میان افراد در اقصی نقاط جهان از طریق اینترنت خاطرنشان کرد: امروز دوران پیام‌های یک‌طرفه به سر آمده و کم‌کم به جایی می‌رسیم که جایگاهی برای استبداد پیام وجود نداشته و پیام‌ها از طریق تریبون‌های یک‌طرفه اعلام نمی‌شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه هر پیامی که در دنیا بازتابی وسیع‌تر دارد، قوی‌تر و تأثیرگذارتر است، گفت: دنیای سایبری باید یک فرصت تلقی شود، نه اینکه به گونه‌ای باشد که گویا به‌خاطر اضطرار و ناچاری وارد آن شده‌ایم.
رییس‌ شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه بزرگان تاریخ این کشور از جمله حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا فرهنگ ایرانی اسلامی این مرز و بوم را پاس داشته و در دورانی که ابزار مدرن در اختیار آنها نبود، این فرهنگ غنی را به نسل‌های بعد منتقل کردند، تصریح کرد: امروز همه جوانان تحصیل‌کرده و علاقمند به کشور فضا و امکان وسیع و مناسبی در اختیار دارند تا بتوانند از هویت ایرانی - اسلامی دفاع کرده و آن را پاس بدارند.
رییس‌ جمهوری با انتقاد از عدم وجود اعتماد به جوانان در گسترش فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی گفت: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور این بود که با ورود ویدئو، ایمان و هویت جوانان را نمی‌توان حفظ کرد، اما دیدیم که وارد شدن ویدئو نه تنها اثری در ایمان جوانانمان نداشت، بلکه حضور آنها در محافل دینی و مظاهر راهپیمایی‌های انقلابی و مراکز ایمانی قوت پیدا کرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA