عرضه کتاب به 25 زبان دنیا در نمایشگاه كتاب تهران

 احسان عباسلو در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفت: به موازات تلاش های متعددی که از اواخر سال گذشته برای افتتاح سالن ترجمه درنمایشگاه کتاب بیست و هفتم انجام گرفت رایزنی با ناشران کشور های فرانسه، آمریکا، پاکستان و سازمان های پژوهشی داخلی برای ارسال آثار آنها صورت گرفت.

وی با بیان اینکه نتیجه این رایزنی ها جمع آوری و دریافت هشت هزار جلد کتاب در حوزه های مختلف علوم انسانی، علمی و دانشگاهی بود گفت: آثار حوزه ادبیات داستانی ما که در کشورهایی چون فرانسه و آمریکا صورت گرفته است نیز در سالن ترجمه و به مخاطبان و دوستداران کتاب و ادبیات عرضه شده است.

مدیر سالن ترجمه نمایشگاه کتاب ادامه داد: با توجه به متراژ غرفه ای که به این سالن اختصاص پیدا کرد، نتوانستیم همه آثار را در این غرفه به نمایش بگذاریم و تنها پنج هزار جلد از آثاری که به دست ما رسیده بود را در محل سامان دادیم.

وی با بیان آنکه با توجه به ترجمه آثار دیگر کشورها در ایران، کشور ما صاحب رتبه سی و نهم در جهان در عرصه ترجمه است یادآور شد: در سالن ترجمه نمایشگاه کتاب بیست و هفتم از 25 زبان دنیا کتاب عرضه شده است و علاوه بر زبان های اصلی یعنی انگلیسی و فرانسه از زبان های سواحلی، اندونزیایی، چینی، هندو و اردو نیز کتاب در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.

عباسلو با بیان آنکه اغلب موضوعات این آثار در حوزه های علوم انسانی، دین و ادبیات جمع آوری شده است درباره قالب بازدید کنندگان این غرفه گفت: با توجه به تخصصی بودن آثار عرضه شده پیش بینی می شود، بازدیدکنندگان نیز از اهالی دانشگاهی و متخصصان حوزه های مختلف باشند.

وی با اشاره به آمار 10 زبان برتر ترجمه شده به فارسی اظهار کرد: آثار از زبان های دانمارکی، ایتالیایی، اسپانیایی، سوئدی، روسی، آلمانی، عربی، ترکیه ای، فرانسوی و انگلیسی از مهمترین زبان هایی است که آثارشان به فارسی ترجمه شده است.

فعالیت بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تا 20 اردیبهشت ماه جاری در مصلی تهران ادامه دارد.

این نمایشگاه در فضایی به وسعت 125 هزارمتر مربع برپا شده و حدود 3 هزار ناشر داخلی و خارجی بیش از398 هزار عنوان کتاب را عرضه می کنند.

ناشران بسیاری از کشورهای آلمان، فرانسه، ترکیه ، ژاپن، ونزوئلا، مکزیک، روسیه، قطر، سوریه، کویت، عمان، لبنان، آذربایجان، ارمنستان و چین در این نمایشگاه حضور دارند.

در این نمایشگاه 4500 غرفه کتاب در نظر گرفته شده است و ناشران عمومی، آموزشی، دانشگاهی، کودک ونوجوان، بین المللی،عربی، ارزی و ریالی وغیره حضوردارند.

غرفه های نمایشگاه در داخل شبستان و فضای محوطه مصلای امام خمینی (ره) برپا شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA