اجرای طرح های آموزشی برای فرزندآوری در كشور

 دکتر «محمداسماعیل مطلق» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: سال گذشته، رویکرد جدید سیاست های جمعیتی در وزارت بهداشت براساس میزان باروری کلی بالای دو، تدوین شد و امسال اجرای این سیاست ها را آغاز می کنیم.

وی ادامه داد: برای اجرای سیاست های جمعیتی جدید، در اسرع وقت کارگاه هایی در پنج قطب کشور برگزار شده و آموزش های لازم در این زمینه به کارشناسان و پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی ارائه می شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: پس از اجرای این برنامه ها، آموزش های قبل از ازدواج، بعد از ازدواج، قبل از بارداری و پس از بارداری به خانواده ها ارائه می شود تا همه افرادی که مستعد ازدواج هستند، ازدواج کنند.

مطلق افزود: با توجه به اینکه 11 میلیون ایرانی در آستانه ازدواج قرار دارند، از ارگان ها و وزارتخانه های دیگر کمک طلب می کنیم تا مسیر این 11 میلیون نفر برای ازدواج، یک مسیر آسان باشد.

وی ادامه داد: به جوانان آموزش داده می شود که ازدواج موجب ارتقای سلامت فرد، زوج و جامعه شده و شاخص های سلامتی کشور را ارتقا می دهد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: همچنین به زوج ها آموزش داده می شود که بعد از ازدواج، فرزندآوری داشته باشند، زیرا اکنون فاصله فرزندآوری بعد از ازدوج، بیش از سه ونیم سال است درحالیکه این رقم در اغلب کشورها به کمتر از سه و نیم سال می رسد.

مطلق گفت: باید زوج ها را به خاطر سلامت جامعه به فرزندآوری ترغیب کنیم؛ برای سلامت نوزاد حتما زوج ها باید کمتر از سه سال ونیم، فرزندآوری داشته باشند.

وی افزود: همچنین فاصله فرزند اول تا دوم باید حدود سه تا حداکثر پنج سال باشد و بالاتر از این رقم قرار نگیرد، فاصله فرزندان دوم و سوم که اکنون بالای پنج ونیم سال است نیز باید به کمتر از پنج سال برسد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به تصویب یک فوریت طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت در مجلس شورای اسلامی در فروردین سال جاری نیز گفت: این طرح از دو فوریت خارج شده و حتما در این قانون، سلامت مادر و کودکان آسیب پذیر لحاظ می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA