پرداخت یارانه 45 هزار و 500 تومانی به ازای هر نفر در مرحله دوم

معاون اول رئیس جمهور گفت: مبلغ یارانه نقدی در مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها‌‌ همان ۴۵۵ هزار ریال به ازای هر نفراست؛ اما به گروه‌هایی که بیشتر نیازمندند، کالاهایی برای امنیت غذایی اختصاص می‌یابد.

اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از ستاد هماهنگی پشتیبانی فنی مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها در خصوص رقم پرداختی یارانه نقدی در مرحله دوم هدفمند سازی یارانه‌ها به ایرنا گفت: برای گروه‌هایی که بیشتر نیازمند هستند و امنیت غذایی آن‌ها جزو اولویت‌های کشور است، پیش بینی شده به صورت غیرنقدی کالاهایی اختصاص یابد تا مطمئن شویم که امنیت غذایی این افراد نیز مناسب است.

وی درباره تعیین سقف درآمدی برای حذف یارانه در مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده اما به اطلاعات مناسبی دسترسی خواهیم یافت و دولت بنا را بر دریافت اطلاعات دقیق از مردم گذاشته است.

جهانگیری با بیان آنکه سطح درآمدی مردم برای بسیاری از تصمیم گیری‌های آتی مهم است، گفت: افزون بر این، بخش مسکن از اصلی ترین بخش‌های کشور است و بنا بر اطلاعات دریافتی تصمیم‌های جدی برای فاقدین مسکن و مناطقی که مردم فاقد مسکن در آن زیاد هستند، گرفته خواهد شد.

وی گفت: قانونگذار به دولت تکلیف کرد تا بنا بر سطح درآمدی، یارانه را به نیازمندان پرداخت کند و بنا بر داده‌های اطلاعاتی در جلسات آتی گام‌های بعدی دولت مشخص می‌شود.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت نام نویسی نیز گفت: نام نویسی به روش اینترنتی در زمان مشخص و محدود برای کل جمعیت ایران، یکی از مسائل اساسی این طرح بود تا مردم بدون دغدغه و در زمان مقرر تقاضای خود را در سیستم وارد کنند.

جهانگیری تصریح کرد: در روزهای اعلامی برای نام نویسی یارانه‌ها، افرادی که رقم سمت راست کد ملی آن‌ها یک است بیشترین حجم را داشتند و به همین دلیل، تعداد نام نویسی کنندگان در روز مقرر برای این گروه نسبت به روزهای دیگر دو برابر بود، به نحوی که تعداد این افراد در این روز حدود چهار میلیون خانوار بود و در مابقی روز‌ها این تعداد حدود دو میلیون خانوار است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دریافت اطلاعات از مسئولان ستاد هدفمندی یارانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی همراه، اظهار داشت: نشست امروز بیشتر مربوط به دریافت اطلاعات بود و این اطلاعات مرتب دریافت می‌شود.

وی گفت: متقاضیان تاکنون نام نویسی خود را در یک مقطع زمانی و به آسانی انجام داده‌اند و در روزهای آتی نیز در این زمینه مشکلی نخواهد بود.

جهانگیری تصریح کرد: متقاضیان از هر نقطه از کشور که تمایل به نام نویسی دارند، می‌توانند به راحتی نسبت به این امر اقدام کنند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چگونگی مصرف درآمدهای ناشی از انصراف دریافت یارانه‌ها، گفت: بنا بر اطلاعات دریافتی که البته هنوز دقیق نیست، شمار چشمگیری از مردم به درخواست مراجع تقلید، علما، نخبگان و هنرمندان و دولت پاسخ داده و نام نویسی نکرده‌اند و امیدواریم استمرار انصراف همچنان وجود داشته باشد.

وی با بیان آنکه کشور دارای چندین موضوع با اهمیت است که درمان در رأس آن است، اظهار داشت: ما بر این باوریم که بیماران تنها باید رنج بیماری را داشته باشد اما هم اکنون بیش از بیماری مساله هزینه‌ها مورد دغدغه است و به همین دلیل از سال ۹۳ یکی از اولویت‌های اصلی دولت رسیدگی به حل مسائل درمان است.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: دولت در بودجه سال ۹۳ بنا بر میزان درآمد‌ها به بخش درمان توجه وی‍‍ژه‌ای داشته و تخصیص برای این بخش را افزایش داده، البته قرار است به صورت خاص نیز ارقام دیگری به این بخش تخصیص دهیم.

وی گفت: بر همین اساس سه هزارمیلیارد تومان به مناطق حاشیه شهر‌ها و روستا‌ها و ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع حاصل از هدفمندی برای این امر در نظر گرفته شده؛ البته با تمام شرایط سختی که در بودجه سال ۹۲ داشتیم، در اواخر سال گذشته دو هزار میلیارد تومان به بخش درمان به عنوان عدد اولیه ارایه شده تا بتوانیم پس از اجرای فاز دوم هدفمندی کار خود را در این بخش آغاز کنیم.

جهانگیری ادامه داد: بیمه‌های درمانی و همگانی نیز از دیگر موارد صرف منابع حاصل از انصراف است و علاقه مندیم فردی در کشور نباشد که به دلیل هزینه‌ها و حق بیمهف دفترچه بیمه نداشته باشد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA