کسب نخستین مدال فوق سنگین تاریخ كشتی فرنگی ایران

بشیر باباجان زاده، با كسب مدال برنز پیكارهای كشتی فرنگی قهرمانی بزرگسالان جهان در شهر استانبول تركیه، نخستین مدال فوق سنگین تاریخ كشتی فرنگی ایران را بدست آورد.

بشیر باباجان زاده دارنده مدال های نقره و برنز جوانان زیر 20 سال جهان و قهرمان بزرگسالان آسیا كه برای نخستین بار در تركیب تیم ملی كشتی فرنگی بزرگسالان ایران در مسابقه های جهانی قرار گرفته بود، سه شنبه شب در دیدار رده بندی پیكارهای كشتی فرنگی قهرمانی سال 2011 بزرگسالان جهان در شهر استانبول تركیه، حریف لهستانی خود به نام 'لیوشكاك باناك' را شكست داد.
باباجان زاده كه در دور مقدماتی، سه كشتی گیر از سرزمین پهناور اتحاد جماهیر شوروی سابق مهد اصلی كشتی فرنگی جهان (كشتی گیران كشورهای گرجستان، بلاروس و روسیه) را مقتدرانه شكست داده بود، در مرحله یك چهارم نهایی مقابل 'نونز لوپز' دارنده پنج مدال طلای جهان و بازی های المپیك 2008 پكن از كوبا مغلوب شد.
باباجان زاده با توجه به حضور كشتی گیر نامدار كوبایی در دیدار فینال، به گروه بازنده ها راه یافت و توانست در این مرحله، 'یوهان اورن' از سوئد را مغلوب كند و به دیدار رده بندی راه یابد.
این كشتی گیر شایسته ای مازندرانی، در دیدار رده بندی مقابل 'لوشكاك باناك' از لهستان، در ابتدای وقت نخست با بیرون انداختن حریف، یك امتیاز گرفت.
وی در وقت دوم، در حالیكه یك امتیاز از رقیب سرسخت خود عقب افتاده بود، در ادامه مبارزه با هل دادن حریف به بیرون از تشك، صاحب یك امتیاز شد و در نهایت در این وقت نیز با نتیجه یك بر یك به پیروزی رسید و با شایستگی صاحب مدال برنز جهان شد.
باباجان زاده، قبل از راهیابی به دیدار رده بندی، سهمیه ورود به بازی های المپیك 2012 لندن را نیز كسب كرده بود.
'بشیر باباجان زاده' با كسب مدال برنز وزن 120 كیلوگرم پیكارهای كشتی فرنگی قهرمانی سال 2011 بزرگسالان جهان در شهر استانبول تركیه، در واقع نخستین كشتی گیر كشتی فرنگی ایران است كه توانسته است در وزن فوق سنگین، كشتی فرنگی كشورمان را صاحب مدال جهانی كند.
دیگر مدال برنز مشترك وزن 120 كیلوگرم مسابقه های جهانی كشتی فرنگی در شهر استانبول تركیه به 'نورماخان تینالی یف' از قزاقستان رسید كه در دیدار رده بندی توانست مقابل 'یوهان اورن' از سوئد، در دو وقت پی در پی و با نتایج مشابه یك بر صفر به برتری دست پیدا كند.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA