تاکید جدی رییس جمهور بر حل مشکل دریاچه ارومیه

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: حل مشكل دریاچه ارومیه با تشكیل كارگروه اختصاصی از تاكیدات مهم احمدی نژاد است.

سید محمد جواد محمدی زاده ضمن تاكید دولت و مجلس برای حل هرچه سریعتر این مشكل اشاره كرد و افزود: در زمان حاضر مجلس شورای اسلامی نیز دستور العملی را در این خصوص خطاب به دولت در دست تدوین و تصویب دارد.
وی با اشاره به ضرورت تامین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای برنامه ریزی های صورت گرفته برای حل مشكل دریاچه ارومیه یادآورشد: بر اساس مطالعات صورت گرفته نجات این دریاچه نیازمند تخصیص حداقل 13 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار است.
محمد زاده، نیاز آبی دریاچه ارومیه را سالانه 1/3 میلیارد متر مكعب دانست و اظهار كرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته برای نجات این دریاچه مهم در شمالغرب كشور، استانهای آذربایجان غربی، شرقی و كردستان مكلف به تامین حق آبه دریاچه ارومیه شده اند.
معاون رییس جمهور، با بیان اینكه متاسفانه بیش از 60 درصد اقلیم دریاچه ارومیه به دلیل تغییرات آب و هوایی متفاوت شده است، گفت: بیش از 37 درصد اقلیم این دریاچه نیز بر اثر مداخلات و تصرفات انسانی، احداث 23 سد در مسیر حوزه های آبریز و بهره برداری از این حوزه ها برای تامین آب اراضی كشاورزی منطقه، موجب تخریب و كاهش آب واریزی به دریاچه شده است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور، به اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته برای رفع این مشكل اشاره و خاطر نشان كرد: جایجایی حوزه های آبخیز كردستان و طرح انتقال 700 میلیون متر مكعب آب از این حوزه به دریاچه ارومیه و طرح انتقال آب رودخانه مرزی ارس به سمت این دریاچه از جمله اقدامات لازم است.
وی، مدت زمان انتقال آب از حوزه استان كردستان را پنج سال دانست و افزود: این طرح در زمان حاضر 15درصد پیشرفت فیزیكی داشته و در دست اقدام قرار دارد.
محمدی زاده، مدت زمان اجرای طرح انتقال آب از رودخانه ارس را سه ساله عنوان كرد و یادآور شد: مطالعات لازم برای اجرای این طرح در زمان حاضر انجام شده و امید می رود امسال عملیات اجرایی آن نیز آغاز شود.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA