جزئیات قسط‌‌ بندی وام‌های جدید مسکن اعلام شد

 به گزارش مهر، نادر قاسمی درباره مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن ازدواج به 50 میلیون تومان گفت: دریافت‌کنندگان تسهیلات می‌توانند اقساط را به دو صورت پلکانی و همچنین یکسان پرداخت کنند؛ هر چند اغلب تمایل دارند اقساط را به‌طور پلکانی بازگردانند.
وی گفت: اگر تسهیلات پلکانی باشد، در سال اول مبلغ قسط 615 هزار تومان، سال دوم 646، سال سوم 678 هزار تومان است که تا 12 سال ادامه می یابد و در سال دوازدهم به یک میلیون تومان می‌رسد، اما اگر با مبالغ یکسان پرداخت شود، مبلغ قسط 750 هزار تومان خواهد بود که تا 12 سال ادامه خواهد داشت.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن درباره پرداخت اقساط تسهیلات 35 میلیون تومانی هم اظهارداشت: اقساط در این بخش به صورت پلکانی از 435 هزار تومان در سال اول آغاز می شود و در ادامه به 450، 470، 490 و در نهایت به 700 هزار تومان در سال دوازدهم می‌رسد، اما مبلغ یکسان پرداختی 525 هزار تومان در 12 سال است.
وی افزود: در سال‌هایی که سقف 20 میلیون تومانی وام مسکن افزایش نداشته ، قیمت خانه چند برابر شده است.
قاسمی با بیان این‌که بانک مسکن در بخش مسکن فقط 8 تا 10 درصد اثر‌گذار است، گفت: بقیه تاثیر‌پذیری مسکن خارج از بانک مسکن است، بنابر این افزایش تسهیلات از طریق اوراق موجب نگرانی نمی شود و به رونق بازار مسکن نیز کمک خواهد کرد.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به سقف 35 میلیون تومانی تسهیلات، تصریح کرد: مجموع دریافتی از طریق حساب صندوق و اوراق مشارکت همین 35 میلیون تومان است و بیشتر نخواهد شد و اگر فردی 10 میلیون تومان حساب صندوق دارد می‌تواند با خرید 25 میلیون تومان اوراق امتیاز تسهیلات مسکن از فرابورس در مجموع 35 میلیون تسهیلات دریافت کند.
قاسمی همچنین گفت: سقف تسهیلات تعهدی افزایش نمی‌یابد. وی درباره دریافت وام حداکثر 50 میلیونی زوجین نیز گفت: ممکن است یکی از زوجین 30 میلیون تومان حساب صندوق داشته باشد که باید این حساب با زوج دیگر مشترک شود و 20 میلیون تومان دریافت کند، یا این‌که 35 میلیون تومان در حساب جوانان داشته باشد که باز هم با زوج دیگر مشترک می شود و با دریافت 15 میلیون تومان دیگر در مجموع 50 میلیون تسهیلات پرداخت خواهد شد.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن ادامه داد: اگر زوجین برای تامین خانه به منابع نیاز داشته باشند، این امکان وجود دارد که با دریافت 10 میلیون تومان جعاله در مجموع 60 میلیون تسهیلات دریافت کنند.
منابع کافی برای پرداخت تسهیلات وجود دارد
مدیر امور اعتبارات و سرمایه‌گذاری بانک مسکن تاکید کرد: منابع کافی برای پرداخت تسهیلات داریم و اولویت ما مشتریان این بانک هستند.
ذبیح‌اله نعمتی افزود: افزایش بی‌رویه سقف تسهیلات مسکن موجب متضرر شدن مصرف‌کنندگان می شود و باید توان بازپرداخت قسط وام مسکن نیز مد نظر باشد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA