جزییات طرح سبد کالایی دولت در سال جاری

مدیراجرایی سبد کالایی در بخش تامین و توزیع وزارت صنعت، معدن و تجارت از توزیع 5 قلم کالای اساسی به صورت رایگان تا نیمه اول بهمن ماه در بین اقشار جامعه هدف خبرداد.
به گزارش شاتا ؛ «بهمن حاجعلی» در نشست خبری با اشاره به اینکه براساسی مصوبه هیئت دولت طی ماههای اخیر، توزیع سبد کالایی در بین اقشار جامعه مطرح شد افزود: این اقدام با هدف مدیریت تامین معیشت مردم، کاهش آثار تورمی، جذب سرمایه گذاران ، حمایت از تولیدات داخلی و پاسخگوی به نیاز مردم صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه این طرح به عنوان هدیه دولت برای افرادی در نظر گرفته شده است که عائله دولت بوده و همچنین جزء اقشار آسیب پذیر محسوب می شود ابراز امیدواری کرد تا اجرای این طرح بتواند در رفع نیاز این قشر از جامعه مثمر ثمر باشد.
حاجعلی در ادامه ارائه سبد کالایی را متفاوت از آنچه در گذشته انجام می شده است دانست و افزود: این اقدام در واقع هدیه دولت به مردم است و نباید سمت و سوی آن را به بحث کوپنی کردن و بن دادن اشتباه گرفت چرا که در حال حاضر خوشبختانه تامین و توزیع کالاهای اساسی در کشور به خوبی در جریان است و در بحث کالاهای اساسی ذخائر و تامین آنها به اندازه نیاز و حتی بیشتر از نیاز تامین و توزیع می شود و ما برگشتی به سمت کوپنی کردن کالاها نخواهیم داشت .
مدیراجرایی طرح ارائه سبد کالا در بخش تامین و توزیع ، سرپرست خانوارها را ملاک دریافت سبد کالایی ذکرکرد و گفت: در این طرح سرپرست خانوارهای کارکنان دولت به صورت رسمی، قراردادی و پیمانی و بازنشستگان و مستمری بگیران ،سرپرست خانوارهای کارگرانی که از قانون کار و تامین اجتماعی بهره مند هستند شامل این طرح خواهند شد.
به گفته وی ؛ همچنین سپرست خانوارهایی که به صورت رسمی، قراردادی ، پیمانی، بازنشستگان و مستمری بگیران عضو جامعه نیروهای مسلح و لشگری محسوب می شوند همچنین سرپرست خانوارهای قشر کارگران ، خبرنگاران، دانشجویان متاهل بنابر تشخیص وزارت علوم و بهداشت همچنین سرپرستان خانوار طلاب حوزه علمیه و تحت پوششان کمیته امداد و بهزیستی کشور نیز از این طرح بهره مند می شوند.
حاجعلی تفاوت این طرح را با سالیان گذشته در قالب اجرای این طرح تنها برای سرپرستان خانوارهای جامعه هدف است عنوان کرد و گفت: تا پایان سال 2 سبدکالایی طی بهمن و اسفند ماه برای جامعه هدف اختصاص خواهد یافت.
وی در ادامه با اشاره به اینکه تامین کنندگان و توزیع کنندگان این کالاها در سراسر کشور مشخص شده اند افزود: تلاش دشده تا تامین این کالاها از محل ذخائر و تولیدات داخلی صورت بگیرد که در این بین برنج و مرغ به دلیل نوع بسته بندی مستثنب هستند ولی در قبال سایر اقلام الزاما از تولیدات داخلی استفاده شده است.
حاجعلی همچنین به اختصاصی شبکه های اختصاصی برای جامعه هدف اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال کارکنان دولت شامل رسمی ، پیمانی و قراردادی و بازنشستگان و مستمری بگیران می توانند با مراجعه به فروشگاههای اسکاد ، فرهنگیان از فروشگاههای فرهنگیان، کارگران از اتحادیه مرکزی امکان، نیروهای مسلح و لشگری از اتکا سبد کالایی خود را دریافت کنند.
وی اضافه کرد: دراین راستا سایر اقشار تعیین شده شامل خبرنگاران ، دانشجویان متاهل و طلاب می توانند از فروشگاههای زنجیره ای سپه، شهروند و رفاه استفاده کنند ضمن اینکه در شهر تهران نیز برخی سازمانهای میادین میوه وتره برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده اند.
به گفته حاجعلی؛ تحت پوششان کمیته امداد امام خمینی (ه) و بهزیستی می توانند بنا بر خواست خود از همه شبکه های متمرکز در برنامه برای دریافت سبد خود اقدام کنند.
مدیراجرایی طرح ارائه سبد کالا در بخش تامین و توزیع با تاکید بر اینکه این سبد به صورت رایگان بوده و در هیچ مقطعی از مراحل دریافت کالا نباید مبلغ و هزینه ای از سوی مردم پرداخت شود افزود: تلاش می کنیم به صورت یکجا این سبد توزیع شود و دامنه و زمان توزیع را محدود در نظر گرفتیم تا خللی در ارائه سبد اسفندماه و تسویه حسابها ایجاد نشود.
به گفته وی؛ قیمتها در سبدها سالهای اخیر تفاوت چندانی با سطح بازار نداشت اما یارانه مستقیم و مستتری سبد امسال به اندازه حداقل 20 درصد قیمت خرید با سطح بازار متفاوت است .
حاجعلی در بخش دیگری از سخنان خود 5 قلم کالایی را برنج، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع و پنیر اظهار کرد و افزود: 10 کیلوگرم برنج خارجی ، 2 عدد مرغ به میزان 4 کیلو گرم ، 2 بسته تخم مرغ 12 عددی ، 2 قوطی روغن مایع 900 گرمی و 800 گرم پنیر با بسته بندی UF اقلام تخصیص پیدا کرده در این سبد خواهند بود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA