آغاز طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از ICT از 21 دی ماه

 مهندس امیر حسین محب علی رئیس مركز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات و مجری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این طرح توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی وزارت ارتباطات، با همكاری مركز آمار ایران و اداره آمار و اطلاعات اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) بمدت 20 روز در سراسر كشور آغاز و نتایج آن در دو برش استانی و كشوری در اردیبهشت سال 93 اعلام می شود.
وی افزود: این طرح در چارچوب اجرای نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور و ظرفیت سازی فنی در خصوص ارتقای جایگاه ایران در ارزیابی های مجامع بین المللی حوزه فاوا عملیاتی می شود.
مجری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور با بیان این مطلب كه برای اجرای این طرح هفت فاز عملیاتی تعریف شده گفت: طراحی ،آموزش آمارگیران ، عملیات میدانی و اجرا و داده آماری ،ویرایش موضوعی ، استخراج جداول اولیه(بی وزن) ، استخراج جداول نهایی(با وزن) ، اخذ تاییدیه تیم راهبری نظیر ITU از جمله فازهای تعریف شده در این حوزه است.
وی با اشاره مبانی قانونی اجرای این طرح خاطرنشان كرد: طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از ICT بر اساس تبصره 3 ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه، با مدیریت سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان هماهنگ كننده ملی حوزه شاخص های فاوا در كشور ، طی قراردادی توسط مركز آمار ایران اجرا می شود .
امیر حسین محب علی در خصوص اهداف اجرای این طرح تصریح كرد: با اجرای طرح مذكور، كشور نسبت به تهیه پاسخ پرسش­های نهادهای بین­المللی در این زمینه بموقع و جامع پاسخگو بوده و تخمین هایی كه نهاد های بین المللی برای وضعیت عملكردی ایران به جهت عدم ارسال اطلاعات برآورد می كرده اند را تصحیح تا از تضییع و افت جایگاه كشور در رتبه بندی های بین المللی فاوا جلوگیری شود.
وی ادامه داد:‌ نتایج دقیق این آمارها در حوزه دستیابی و استفاده خانوارها افراد از فاوا در كسب و كار ، منجر به دقت و بهبود كیفیت تصمیم­گیری و سیاستگذاری حوزه فاوا در كشور خواهد شد .
رئیس مركز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات با اشاره به ارائه تعریف جدید كاربر اینترنت از سوی ITU تصریح كرد : بر اساس تعریف جدید اتحادیه جهانی ارتباطات، كاربر اینترنت كسی است كه در طول 3 ماه گذشته با هر فناوری ارتباطی به شبكه اینترنت متصل بوده است .
وی تاكید كرد: این زمان در تعاریف قبلی 12 ماه بوده كه با توجه به توسعه كاربری اینترنت در دنیا، به 3 ماه كاهش پیدا كرده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA