ابطال کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت فرسوده

 رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: در پی افزایش آلودگی هوای کلان شهر‌ها و تاثیر غیر قابل انکار خودرو‌های فرسوده، کارت سوخت موتور سیکلت‌های با عمر بیش از 15 سال و خودرو های بیش از 25 سال سن باطل می‌شود.

به گزارش ایسنا، سید مجتبی شفیعی با اعلام این خبر گفت : بمنظور اجرای مصوبات قبلی دولت، ظرف چند روز آینده، کارت سوخت وسایل نقلیه فرسوده در شهر تهران ابطال خواهد شد.

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این طرح ابتدا در شهر تهران اجرا خواهد شد و پس از آن در سایر کلان شهر های کشور نیز اجرایی می شود.

شفیعی افزود:همچنین فرصت یک ماهه برای تغییر پلاک موتور سیکلت های فاقد پلاک ملی در نظر گرفته شده است و مقررشده کارت سوخت موتورسکلیت‌های فاقد پلاک ملی نیز پس از این فرصت زمانی ابطال شود.

وی با اشاره به اجرای مرحله دوم این طرح در آینده نزدیک گفت: با توجه به آلودگی هوای شهرها و به مخاطره افتادن جان هزاران شهروند، در مرحله دوم این طرح، موتور سیکلت‌های فرسوده با سن 10 سال و خودرو‌های فرسوده با سن 20 سال کارت سوختشان ابطال می شود.

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تصریح کرد: بطور متوسط 70 درصد آلودگی کلانشهر ها را وسایل نقلیه ایجاد می‌نمایند که سهم عمده ای از آن را خودرو های فرسوده نقش دارند.

وی با اشاره به میزان آلودگی هوای شهر ها و مصرف سوخت بالای این خودرو ها گفت: یک خودرو ی فرسوده می تواند تا 20 برابر یک خودرو ی استاندارد آلودگی ایجاد نموده و معمولا در حدود 3 برابر خودروی استاندارد سوخت مصرف کند.

شفیعی اظهارکرد: اجرای این طرح می‌تواند حدود 12درصد مصرف بنزین را در تهران کاهش دهد.

وی همچنین میزان مصرف سوخت موتورسیکلت‌های فرسوده در کشور را حدود 4 میلیون و 600 هزار لیتر اعلام کرد و افزود: مالکین خودرو‌ها و یا موتور سیکلت‌های فرسوده لازم است با توجه به کمک های بلا عوض دولت جهت تامین خودرو های جایگزین، به مراکز اسقاط خودرو مراجعه و وسایل نقلیه خود را اسقاط کنند و یا پیش بینی لازم در خصوص تامین سوخت آزاد را انجام دهند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA