موزه ملی آرایه ها و زیورآلات احداث می شود

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمد رضا کارگر  با اعلام این خبر درمراسم گشایش اولین نمایشگاه تخصصی زیورآلات شمال شرق کشور در مجموعه کاخ ملت سعدآباد افزود: زیورآلات و آریایه ها در طول تاریخ نزد اقوام مختلف ایران زمین از اهمیت لالایی برخوردار بوده و همواره نقشی تاثیر گذار در زندگی این افراد داشته است.

وی با بیان اینکه این آرایه ها و زیورآلات تنها به عنوان اشیاء زینتی مورد استفاده قرار نمی گرفته است اضافه کرد: آرایه ها و زیورآلات مختلف در طول تاریخ همواره به عنوان یک اثر هنری ریبا و ارزشمند نزد ایرانیان به حساب می آید.

کارگردرادامه با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای شناسایی و جمع آوری زیورآلات گوناگون و نمایش آن ها در این نمایشگاه افزود: کاری که صورت گرفته یک کار ارزشمند است که نشان دهنده علاقه مندی ایرانیان به آثار هنری زیبا در قرون مختلف است.

وی با بیان اینکه تا کنون اقدامات بسیار خوبی در حوزه جمع آوری زیورآلات توسط افراد علاقه مند ومجموعه داران بخش خصوصی صورت گرفته است یادآور شد: برهمین اساس احداث موزه ملی آرایه ها و زیورآلات را در سال آینده پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: افتتاح این نمایشگاه باید یک اتفاق مهم فرهنگی تلقی شود چرا که این نمایشگاه یک دریچه جدید برای نگریستن به تاریخ و تمدن ایران زمین باز کرده است.

در ادامه این مراسم هم چنین دکتر ادیب زاده محقق و استاد دانشگاه نیز با اشاره به تاثیر گذاری آرایه ها و زیورآلات در زندگی ایرانیان در طول قرون مختلف گفت: کاوش ها نشان می دهد حدود هشت هزار سال پیش مردمی که در نقاط مختلف ایران زندگی می کردند اشیا زیبا و زیورآلات مختلف را در منزل نگهداری می کردند.

وی با بیان اینکه وقتی صحبت از زیورآلات می کنیم تنها منظورمان طلا، جواهر و اشیا قیمتی نیست، افزود: آرایه های زیبا و مختلف و نیز تزئینات گوناگون که در زندگی ایرانیان در طول قرون مختلف کاربرد داشته است که می توان از آن ها نیز به عنوان زیورآلات و آرایه های زیبا در زندگی افراد نام برد.

وی خاطر نشان کرد یافته های باستان شناسان نشان می دهد اولین لیوان زینتی دسته دار در ایران سه هزار سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفته که نشان دهنده روح تعالی ایرانیان هنر دوست است.

گفتنی است اولین نمایشگاه تخصصی زیورآلات شمال شرق کشورحاصل کار تحقیقاتی پژوهشی مهدی آفاق است که از سال 83 از بجنورد آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است.

آثار نمایشگاه در چهار گروه پریمیتیو (بدوی)، جیپسی (روستایی و عشایری)، کلاسیک و نوترکیب قابل تعریف هستند که برگرفته از فرهنگ اقوام مختلف شمال شرق ایران شامل ترکمن، کرد (کرمانج)، ترک و تات (فارس ها) است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA