ابلاغ دستورالعمل حقوق شهروندی به نیروی انتظامی

رییس پلیس پیشگیری ناجا گفت: دستورالعمل حقوق شهروندی با رویکرد مردم داری و قانون مداری به نیروی انتظامی ابلاغ شده است.

به گزارش ایرنا، سردار تقی مهری افزود: در این دستور العمل، حقوق همه افراد اعم از شاکی یا متهم براساس قانون باید تحقق یابد.

وی ادامه داد: هر گونه برخورد، جلب و احضار متهم باید برابر با قانون انجام شده و به مراجع قضایی تحویل شود.

مهری با اشاره به اجرای طرح «مکنا»(مدیریت کیفیت در نیروی انتظامی) در راستای استانداردسازی و تعالی رفتار کارکنان نیروی انتظامی گفت: این طرح نیز در راستای تحقق حقوق شهروندی اجرا می شود؛ به این منظور برای تعالی رفتار، دوره های آموزشی ویژه کارکنان برگزار می شود تا از این طریق حقوق شهروندی مردم، ارباب رجوع و حتی متهمان رعایت شود.

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی ادامه داد: شعار امسال نیروی انتظامی، «اقتدار پلیس در سایه مردمداری، قانون مداری و روزآمدی» است و این شعار به عنوان نقشه راه پلیس باید در تمام حوزه ها مورد توجه قرار گیرد.

مهری در مورد استانداردسازی رفتار کارکنان گفت: استانداردسازی رفتار کارکنان با مراجعه کنندگان به این منظور است که نحوه برخورد با متهمان و افرادی که دستگیر شده اند براساس قانون انجام شود.

وی افزود: در طرح مکنا رعایت حقوق شهروندی متهمان مورد توجه است بگونه ای که مسایل زیستی متهمان تحت نظرگاه ها(مکانی است که افراد ساعاتی را در کلانتری یا پاسگاه ها برای تعیین تکلیف وضعیت اتهامی خود سپری می کنند) مورد توجه قرار می گیرد.

به گفته مهری، بر این اساس هر غذایی که یک افسر و درجه دار در کلانتری یا پاسگاه مصرف می کند، متهم نیز همان غذا را مصرف خواهد کرد.

رییس پلیس پیشگیری ناجا گفت: در برخی کلانتری ها، به متهمان لباس یک بار مصرف داده می شود و آنها مورد معاینه پزشکی قرار می گیرند تا در صورت ابتلا به یک بیماری خاص، آن را به سایرین انتقال ندهند.

سردار مهری ادامه داد: پیش بینی شده که در تحت نظرگاه ها، وسایل مناسب خواب برای افراد در نظر گرفته شود، حتی در مواردی از وسایل خواب یک بار مصرف استفاده شود.

وی افزود: کنترل در این مراکز ویژه است، بگونه ای که برای جلوگیری از احتمال خودکشی افراد، از پتوهای نخی برای متهمان استفاده نمی شود.

سردار مهری تاکید کرد: یکی از مسایل مورد تاکید فرمانده نیروی انتظامی، رعایت حقوق شهروندی در تحت نظرگاه های کلانتری و پاسگاه ها است که به این منظور طرح مکنا در کلانتری ها و پاسگاه های کشور اجرا می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA