راه‌اندازی ادارات کل ICT برای هماهنگی بین زیرمجموعه‌های وزارتخانه

پس از تحولاتی همچون واگذاری بخش‌های تصدی‌گری در ساختار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که برای انسجام و یکپارچگی امور حاکمیتی صورت گرفت، با موافقت دولت قرار شد این ادارات کل در استان راه‌اندازی شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور، در مراسم افتتاح نخستین اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در استان خوزستان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این اداره کل در 31 استان کشور راه اندازی می شود که خوزستان دومین استان کشور است که این اداره در آن آغاز به کار کرده است.
وی افزود: کار اصلی این اداره کل شامل برنامه‌ریزی‌های کلان و راهبردی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان، پاسخگویی و تعامل با استانداری و ادارات کل استان، نظارت و هدایت امور ارتباطات و فناوری اطلاعات، نظارت بر فعالیت اپراتورها، هماهنگی بین زیرمجموعه‌های وزارتخانه در استان همچون پست، مخابرات و پست بانک، پایش و حفاظت از فضای فرکانسی کشور و پاسخگویی به مردم درباره خدمات ارایه شده از طریق اپراتورها است.
وی خاطر نشان کرد: ایجاد هماهنگی، نظارت بر عملکرد واحدهای زیر مجموعه، و نظارت بر عملکرد شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات استان از جمله اهداف تشکیل این اداره کل است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات زیرساختی انجام شده در استان خوزستان تصریح کرد: ‌خوشبختانه تا حدود زیادی پوشش تلفن همراه در روستاهای استان وجود دارد. بیش از 97 درصد روستاهای استان مجهز به حداقل یک ارتباط‌ دهنده و بیش از 85 درصد روستاها دارای تلفن خانگی هستند.
وی با تاکید بر این‌که تا سه سال آینده همه روستاها از تلفن خانگی برخوردار می‌شوند عنوان کرد: به تناسب اعتبارتی که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود هر سال بخش جدیدی از روستاهای بالای 20 خانوار برای تحت پوشش قرار گرفتن تلفن خانگی در نظر گرفته می‌شوند.
دکتر رضا تقی پور با بیان این مطلب که با توجه به فرامین رهبر معظم انقلاب و قانون اساسی در اجرای اصل 44 مبنی بر خصوصی سازی اقدامات بسیار ارزنده ای برای دست یابی به این هدف صورت گرفته است تصریح کرد: به همین منظور چهار هزار و 293 پرونده فعالیت بخش خصوصی در مخابرات صادر که مشغول به کار هستند.
تقی پور با بیان اینکه خواسته های رهبری در اجرای اصل 44 به خوبی در این وزارت خانه انجام شده بیان داشت: با این وجود دربخش ارتباطات بین المللی، زیر ساخت ها همچنان در دست دولت است و دولت نظارت و هدایت در بخش ارتباطات بین کشور و استان ها را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: هر آنچه که قابل واگذاری بوده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بخش خصوصی واگذار شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم اجرایی شدن خدمات دولت الکترونیک، گفت: یکی از موضوعات اصلی وزارت توجه به مباحث دولت الکترونیک است که زیرساخت‌های این بخش توسط وزارت ارتباطات فراهم می‌شود و البته این موضوع نیازمند همت جمعی مسوولان نیز است و همه ادارات هم باید مکلف باشند خدمات خود را به صورت خودکار و الکترونیک انجام دهند.
وی ادامه داد: مباحث مربوط به محتوا و خدمات الکترونیکی بخش دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد و این خدمات توسط دستگاه‌های دولتی و بنگاه‌های تجاری باید به مردم ارایه شود. مسوولان استان از طریق خرید و فروش الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی می‌توانند به این بخش کمک کنند که امیدواریم با همکاری مسوولان محلی شاخص‌های استان در این زمینه‌ها افزایش یابد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با توجه به پتانسیل‌های بالای اقتصادی و تجربه و سابقه مدیران استانی امیدواریم خوزستان رتبه‌های بالایی را در زمینه ارایه خدمات الکترونیکی را در سال‌های آینده کسب کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود به درآمدهای این وزارتخانه اشاره و افزود: یک رلات اضافه تر از آنچه که در تعرفه ها بیان شده از مردم گرفته نمی شود و همه موارد در شبکه الکترونیکی ثبت و ضبط می شود.
تقی پور گفت: همچنین مخابرات استان ها مبلغی به مخابرات کشور پرداخت نمی کنند و تمامی درآمدهای آنها برای توسعه استان ها هزینه می شود.


 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA