ضوابط تحصیل رایگان حافظان قرآن در دانشگاه‌ها ابلاغ شد

 ضوابط شمول تحصیل رایگان در دانشگاه‌ها برای حافظان کل و قاریان ممتاز کشوری قرآن کریم در سال 1392 از سوی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و سازمان اوقاف و امور خیریه ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، ضوابط شمول تحصیل رایگان در دانشگاه‌ها برای حافظان کل و قاریان ممتاز کشوری قرآن کریم در سال1392» موضوع بند 95 قانون بودجه سال 1392 کل کشور که در جلسه بیستم مورخ 4/8/1392 شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تصویب رسیده است برای اجرا ابلاغ شد.
بر این اساس، در اجرای بند 5 ماده 4 منشور توسعه فرهنگ قرآنی و به منظور اجرای صحیح بند95 قانون بودجه سال1392 کل کشور، مبنی بر تحصیل رایگان حافظان کل و قاریان ممتاز کشوری قرآن‌کریم در دانشگاه‌­ها، استفاده از این مزایا شامل؛ حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز کشوری قرآن کریم(تلاوت تحقیق/مجود) است.
حافظان کل قرآن کریم
1 . دارندگان مدرک تخصصی درجه یک، دو و سه حفظ قرآن کریم با امضای مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ـ موضوع مصوبه جلسه 573 مورخ 8/9/1384 شورای عالی انقلاب فرهنگی.
2. حافظان کل قرآن که در اجرای قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن کریم (مصوب 16/2/1375مجلس شورای اسلامی) توسط سازمان سنجش آموزش کشور به سازمان‌اوقاف و امورخیریه معرفی و موفق به قبولی در آزمون صحت حفظ کل قرآن‌کریم شده‌اند.
3. دارندگان رتبه اول تا سوم مسابقات بین‌­المللی، اول تا پنجم کشوری و اول تا سوم مسابقات استانی سازمان اوقاف و امور خیریه (طی سال­های 1385 تا 1392) در رشته حفظ کل قرآن کریم.
4. دارندگان رتبه اول تا سوم مسابقات ملی دانشجویان کشور و نفر اول مسابقات سراسری دانش­آموزی (طی سال­های 1385 تا 1392) در رشته حفظ کل قرآن کریم.
5 . سایر داوطلبان، در صورت احراز حفظ کل قرآن کریم بر اساس دستورالعمل آزمون موضوع بند دو توسط سازمان اوقاف و امور خیریه
ب. قاریان ممتاز کشوری قرآن کریم (تلاوت تحقیق / مجوّد)
1 . دارندگان گواهی­نامه تخصصی درجه یک و دو قرائت قرآن کریم با امضای مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای عالی قرآن صدا و سیما ـ موضوع مصوبه جلسه نهم مورخ 7/12/1389 شورای توسعه فرهنگ قرآنی.
2. دارندگان رتبه اول تا سوم مسابقات بین­المللی قرائت قرآن کریم پس از انقلاب اسلامی که از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه اعزام شده­‌اند.
3. راه­یافتگان به مرحله نهایی مسابقات سراسری قرائت قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه (طی سال­های 1385 تا1392).
4 . دارندگان رتبه اول تا سوم مسابقات ملی دانشجویان کشور و نفر اول مسابقات سراسری دانش­آموزی در رشته قرائت قرآن کریم (طی سال­های 1385 تا 1392).
بر این اساس، سایر گواهی‌­های مؤید حفظ کل و قرائت قرآن دستگاه‌های دولتی و عمومی و نهادهای مردمی اعم از داخلی و خارجی فاقد اعتبار در این خصوص است.
همچنین سازمان اوقاف و امور خیریه موظف است، پس از مبادله موافقتنامه و تخصیص اعتبار، اسناد مربوط به شهریه پرداخت­شده توسط حافظان و قاریان متقاضی بابت نیمسال تابستانی 1392 و نیمسال اول و دوم سال تحصیلی 1393 ـ 1392 را دریافت و هزینه آن را به ایشان پرداخت کند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA