افتتاح نیروگاه سنگ توده 2 توسط رییس جمهور در تاجیکستان

رییس جمهوری اسلامی ایران، هنگام بازگشت از سفر دو روزه به تاجیكستان ضمن تشریح دستاوردهای این سفر، امضای موافقتنامه جدید بین 2 كشور را برای احداث یك نیروگاه برق آبی دیگر توسط متخصصین ایرانی در تاجیكستان از جمله دستاوردهای این سفر ذكر كرد.

محمود احمدی نژاد افزود: افتتاح نیروگاه سنگ توده 2 به عنوان یكی از پروژه های ساخته شده توسط متخصصین ایرانی یكی دیگر از دستاوردهای سفر به تاجیكستان بود كه می توان آن را به عنوان هدیه ملت ایران به مناسبت بیستمین سالروز استقلال تاجیستان به ملت آن كشور دانست.
احمدی نژاد با توضیح در خصوص نیروگاه سنگ توده 2 و مشكلات نیروگاه جدیدی كه قرار است ایران در تاجیكستان احداث كند، افزود:این نیروگاه در مسیر 2 رودخانه متفاوت احداث و هیچ سدی در مسیر رودخانه قرار ندارد.
وی گفت:توربین ها در عمق 40 یا 50 متری پایین تر از سطح رودخانه نصب شده اند و آب رودخانه از طریق چند كانال به این توربین ها هدایت می شود و سپس در ادامه مسیر رودخانه قرار می گیرد.
وی همچنین به احداث تونل طولانی كه بخش مركزی تاجیكستان را به مناطق شمالی این كشور متصل می كند اشاره كرد و گفت:‌ این تونل توسط متخصصین ایرانی در حال ساخت است و با توجه به شرایط دشوار احداث این تونل، در این سفر به تاجیكستان قراردادی برای تكمیل پروژه این تونل توسط شركت های ایرانی منعقد شد.
احمدی نژاد در ادامه ، سفر 2 روزه خود به تاجیستان را گامی دیگر برای تحكیم روابط و گسترش هر چه بیشتر مناسبات 2 كشور ذكر كرد و گفت: روابط ایران و تاجیكستان روابط ویژه ای است و 2 ملت ، 2 پاره از یك بدن و 2 شاخه از یك ریشه هستند.
رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینكه 2 ملت ایران و تاجیكستان از تاریخ، اعتقادات، فرهنگ، آداب و رسوم و روحیات مشابهی برخوردارند، اظهار داشت:‌ این 2 كشور حتی نسبت به مسایل جهانی نیز دیگاه های مشابهی دارند.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA