راه اندازی سامانه جامع اطلاعات دارویی کشور

در هشتمین جلسه کمیسیون تخصصی کارگروه فاوا که با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد، پروژه سامانه جامع اطلاعات دارویی کشور(سجاد) مورد تصویب قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات فناوری اطلاعات، این طرح برای تصویب و اعلام نظر نهایی به منظور اجرایی شدن برای کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات ارسال خواهد شد.
طرح مذکور از سوی کمیته توسعه تجارت و اقتصاد الکترونیکی به منظور ایجاد یک بستر مناسب جهت تامین نیازهای کاربران از طریق تجمیع و مدیریت اطلاعات مربوطه از کلیه منابع تولید آمار در بخش بازرگانی، به کمیسیون تخصصی پیشنهاد شده بود.
با اجرای سامانه جامع اطلاعات دارویی کشور (سجاد) ضمن دسترسی به هنگام به آخرین اطلاعات در خصوص وضعیت موجودی دارویی در کشور، امکان نظارت بر صادرات، واردات، تولید، توزیع و عرضه عادلانه دارو در کشور فراهم گردیده و از بروز مشکلاتی همچون عدم دسترسی به اطلاعات درست و به هنگام از وضعیت زنجیره تامین دارو در مناطق مختلف کشور، کمبود دارو در برخی مناطق، قاچاق دارو و غیره که هم اکنون بخش دارویی کشور با آن مواجه است، پیشگیری خواهد شد.
در صورت تصویب نهایی پروژه سجاد در کارگروه فاوا، در فاز نخست، کلیه مراکز پخش سراسری و شعب استانی آنها، مراکز پخش استانی، شرکت های تولید کننده و وارد کننده دارو و در فاز بعدی که فاز توسعه ای این طرح خواهد بود، داروخانه ها، مراکز بهداشتی و درمانی و کلیه عناصر درگیر در زنجیره تامین داروی سراسر کشور تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
بر اساس این گزارش، همچنین در این جلسه، گزارشی از آخرین وضعیت طرح گمرک نوین از سوی دکتر معمار نژاد، رئیس کل گمرک ارائه شد.
لازم به ذکر است، کمیسیون تخصصی فاوا دارای چندین کمیته تخصصی است که این کمیته ها دارای وظایف عمومی و مشترک نظیر، هماهنگی و همکاری با کمیسیون تخصصی مدیریت فاوا در قالب ارایه پیشنهاد و یا انجام امور ارجاعی، شناسایی افراد فعال و نخبگان حوزه تخصصی در داخل و خارج کشور، دریافت و بررسی در خواستها و پیشنهاد ها، بررسی کلیه پروژه های اجرای شده، در دست اقدام یا در حال تعریف و ایجاد ساماندهای کاربردی، مستندسازی، اطلاع رسانی از فعالیت ها و برنامه های آتی هستند.
این کمیته ها مباحث مختلفی که باید به پروژه تبدیل شوند را بررسی و راه کارهای اجرایی شدن این پروژه ها را به کمیسیون تخصصی ارایه خواهند داد.
کمیسیون تخصصی نیز پس از بررسی موضوعات ارسال شده، پیشنهادهای احتمالی لازم را در خصوص تهیه قوانین و ایجاد سازو کارهای اجرایی به کار گروه مدیریت فناوری اطلاعات دولت ارایه خواهد کرد تا به سرعت امکان عملیاتی شدن پروژه های تعریف شده در این حوزه در طول برنامه پنجم فراهم شود.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA