اعلام میزان قطعی ذخایر طلای در كشور

معاون سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی، ذخایرقطعی طلای موجود در كشور را320 تن اعلام كرد و گفت: از 31 استان كشور در 21 استان 14محور طلا شناسایی شده است.

بهروز برنا در یك نشست خبری افزود: در حال حاضر قیمت یك تن طلا 60 میلیارد تومان و ذخایر قطعی این ماده معدنی در كشور 320 تن است كه با وجود یك هزار محدوده امید بخش طلا امكان افزایش این ذخایر وجود دارد.
وی افزود: در 21 استان كشور 14محور طلا شناسایی شده است كه باید به انجام فرآیندهای اكتشافی آن توجه و برای حضور هر چه فعال تر بخش خصوصی در این حوزه تلاش شود.
برنا با اشاره به وجود سه درصد از ذخایرمعدنی جهان در ایران بیان كرد برای اكتشاف این میزان از ذخایر معدنی باید سالانه 387 میلیارد تومان هزینه شود.
معاون سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی سپس با بیان اینكه در سال 86 از محل صرفه جویی بنزین 14 میلیارد تومان برای اكتشاف معادن اختصاص داده شد، گفت: از محل این صرفه جویی بیش از 250 پروژه تعریف شد كه 46 مورد آن به مرحله اكتشاف عمومی رسید.
برنا متذكر شد در سال گذشته 102 میلیارد تومان بودجه برای اكتشاف معادن در نظر گرفته شد كه تنها سه میلیارد تومان آن به سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی پرداخت شده كه با این میزان نیز 833 میلیارد تومان ذخایر معدنی كشف شده است.
وی گفت: سالانه 1.8 میلیارد تن به ذخایر معدنی كشور اضافه می شود كه باید بودجه مناسب آن نیز تامین شود تا بتوان پروژه های صنعتی و معدنی را به طور همزمان به سرانجام رساند.
برنا در مورد اكتشافات صورت گرفته در بخش مس نیز بیان كرد 25 معدن فعال مس با بیش از دو میلیارد تن ذخیره قطعی در كشور وجود دارد ضمن اینكه معدن مس پروفیل با 300 میلیون تن ذخیره با عیار سه درصد در ناحیه مسجد داغی واقع در شمال غرب كشور نیز كشف شده كه تا عمق 700 متری نیز در آن حفاری شده است.
معاون سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی همچنین به انجام عملیات اكتشاف بر روی 40 ماده معدنی جدید اشاره كرد و افزود: در بحث خاك های نادر كه در صنایع پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد، سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی برای اولین بار 33 میلیون تن كانسارهای خاك های نادر را در كویر یزد كشف و گواهی كشف آن را نیز دریافت كرده است.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA