مصوبه جدید مجلس برای انبار کردن کالاهای خارجی اضافه بر اسناد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب كردند: چنانچه در انبار فروشگاه آزاد كه خارج از انبارهای گمركی است كالایی اضافه بر اسناد و مدارك مشاهده شود، كالای اضافی خارجی مشمول مقررات قاچاق كالا می شود.

نمایندگان مجلس در ماده 94 مقرر كردند: چنانچه در انبار فروشگاه آزاد كه خارج از انبارهای گمركی است كالایی اضافه بر اسناد و مدارك مشاهده شود كالای اضافی خارجی مشمول مقررات قاچاق كالا می شود.
برای این منظور گمرك می تواند در هر مورد كه لازم بداند كالای موجود در انبار مذكور را مورد رسیدگی و شمارش قرار دهد و آنها را با دفاتر و اسناد و مدارك ورود و خروج تطبیق نماید.
بر اساس ماده 95 وسایل نقلیه برای مقاصد تجاری به شناور، وسیله نقلیه آبی خاكی (هاوركرافت)، هواپیما، وسایل نقلیه جادهای و ریلی كه در حمل ونقل بین المللی برای حمل اشخاص و كالا به صورت تجاری، مورد استفاده قرار می گیرد، به همراه مقدار متعارف لوازم یدكی،ملزومات و تجهیزات، مواد روان كننده و سوخت موجود در باك های استاندارد كه با این وسایل نقلیه حمل می شوند اطلاق می شود.
براساس این مصوبه این اصطلاح شامل محفظه های حمل بار (كانتینر) نیز می شود.
با تصویب نمایندگان مجلس در ماده 96 وسایل نقلیه برای مقاصد تجاری، اعم از پر یا خالی، می تواند به صورت موقت یا عبوری وارد قلمرو گمركی شود، مشروط بر این كه در خارج به ثبت رسیده باشد و برای حمل ونقل داخلی مورد استفاده قرار نگیرد.
این وسایل نقلیه در مهلت تعیین شده توسط گمرك باید بدون هرگونه تغییر به جز تغییرات ناشی از استهلاك از مرزهای رسمی كشور خارج شود.
طبق ماده 97 وسایل نقلیه برای مقاصد تجاری به هنگام ورود و خروج فقط یك برگه اظهارنامه اجمالی ورودی یا خروجی بدون نیاز به اسناد دیگر، به منظور شناسایی و تسویه این وسایل نقلیه به گمرك تسلیم می كنند و به شرط سپردن تعهد، شركت حمل ونقل ایرانی مربوطه از سپردن تضمین معاف است.
نمایندگان در تبصره 1 این ماده مقرر كردند: كالاهایی كه بااین وسایل نقلیه حمل می شوند و یا اشخاصی كه با این وسایل نقلیه مسافرت می كنند، تابع مقررات خاص خود می شوند.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA