• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

راه اندازی سامانه پرداخت قبوض در کشور

25 مرداد ماه جاری، و برای نخستین بار، سامانه قبوض الکترونیکی در استان قم با همکاری و حمایت سازمان فناوری اطلاعات به عنوان کارگزار وزارت ارتباطات و استانداری قم راه اندازی خواهد شد.به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این پروژه در راستای توسعه دولت الکترونیکی و استفاده از بستر فناوری اطلاعات در جهت خدمت به مردم آماده و راه اندازی می شود.
در فاز نخست این پروژه، اطلاعات قبوض شرکت های آب و فاضلاب، برق، گاز و مخابرات در این سامانه متمرکز و به صورت الکترونیکی تجمیع شده و کلیه شهروندان می توانند با عضویت در سامانه مذکور ، اقدام به ایجاد کارتابل الکترونیکی قبوض و پرداخت الکترونیکی کنند.
اجرای این پروژه با استفاده از زیرساخت های موجود و بهره گیری از ظرفیت دفاتر ICT روستایی و دفاتر پیشخوان خدمات شهری می تواند موجب صرفه جویی در هزینه ها و زمان مردم شود.
با راه‌اندازی سامانه ملی قبوض الکترونیکی، کلیه هزینه های مستقیم و غیر مستقیم چاپ، توزیع و پرداخت های حضوری حذف خواهد شد که ضمن حذف مبالغ قابل توجه از هزینه های ملی، تاثیر گسترده ای در کاهش حجم ترافیک خواهد داشت.
توسعه خدمات الکترونیکی، بالا رفتن دقت و سرعت وصول هزینه ها، افزایش رضایت مندی مردم، امکان مدیریت هزینه های انرژی و یارانه ها توسط شهروندان و همچنین کاهش سفرهای درون شهری زائد ازجمله مهمترین اهداف اجرای این پروژه محسوب می شود.
بر اساس این گزارش، این پروژه با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و استانداری قم اجرایی شده و در فاز دوم امکان پرداخت عوارض شهرداری، امور مالیاتی و اقساط بانکی نیز روی آن فراهم خواهد شد.
طی یک سال آینده و در صورت اجرای کامل این طرح، نخستین استان بدون قبض کاغذی در استان قم راه اندازی خواهد شد.
بر اساس آمارهای موجود، در صورت اجرای کامل این طرح در سطح کشور امکان صرفه جویی سالانه مبلغی بیش از پنج هزار میلیارد ریال فراهم خواهد شد.

 

 

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA